Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě možná vznikne další církevní škola

  • Opava,

V Opavě se připravuje vznik devítileté církevní základní školy. Měla by sídlit v prostorách Mariana, které už více než rok zeje prázdnotou. Tento záměr ale musí ještě schválit ministerstvo školství. Jasno by mělo být na začátku příštího roku.

V prázdných prostorách Mariana, by měla vzniknout nová církevní základní škola. Budova, kterou vlastní Kongregace Dcer Božské lásky, je pro tyto účely ideální: před sto lety tady totiž škola byla, až později zde sídli ústav pro lidi s mentálním postižením. Prostory jsou tedy pro školu ideální. Žáků by sem mohlo chodit kolem dvou stovek.

 „Ve třídě bude do 24 dětí, s tím, že začneme postupně. 1. září bychom chtěli oteřít 1. – 6. třídu.“ plánuje Ludmila Tesařová ze Spoleku pro podporu církevní základní školy F. Lechnerové.

 Celková kapacita zařízení by mohla být kolem dvou stovek žáků. Přestože škola ponese název církevní, bude přístupná i nevěřícím. Už několik měsíců pracuje tým lidí na vytváření vzdělávacího programu. Zelenou dalo škole i město. 

„Byli jsme požádání jako rada města, abychom dali kraji stanovisko kezřízení školy. Rada poskytla kladné vyjádření." říká Josef Stiborský (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy.

A to přesto, že v Opavě už jedna círekvní škola je. Jde o první stupeň pobočky základní školy, která sídlí v nedalekém Hradci nad Moravicí. 

„V případě vzniku nové školy očekává biskupství spolupráci obou církevních škol. Obočka v Jaktaři bude pokračovat beze změn a to i v případě, že na území města vznikne nová církevní škola.“ komentoval situaci mluvčí Ostravsko – opavské diecéze Pavel Suida.

Zatím ale oba subjekty, ostravsko-opavské biskupství ani Kongregace Dcer Božské lásky, konkrétní podobu spolupráce nesdělily. Na rekonstrukci budovy už se nyní pracuje.

„Tady v těch prostorách, v budoucích učebnách budoucích , už došlo k výměně všech oken.“ popisuje sestra Cecilie z  Kongregace Dcer Božské lásky.

O tom, zda devítiletá církevní základní škola v Opavě vznikne, rozhodne ministerstvo školství zřejmě na začátku příštího roku. První žáci by sem pak mohli nastoupit v září 2018. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy