Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské divadlo: Všechno je v zahradě

  • Opava,

Přesně 50 let od své americké premiéry přináší Slezské divadlo absurdní drama Edwarda Albeeho Všechno je v zahradě. Hostující režisér Michal Przebinda v tragikomedii o tom, jak peníze mohou ovlivňovat životy lidí, sám před lety hrál.

Všechno je v zahradě - tragikomedie o penězích jako svůdném lákadle, kterému nelze v životě odolat. Tedy v případě, že chcete žít život, jaký se od vás očekává. Tak je to alespoň v případě manželů, kteří si musí neustále peníze půjčovat, aby se alespoň přiblížili svému americkému snu. Přestože premiéra této hry slavného dramatika Edwarda Albeeho byla před pěti desetiletími, rezonuje toto naléhavé téma ve společnosti i dnes.

„To, co bylo kdysi v Americe, tak dnes je velmi aktuální nás. Ta hra mluví k dnešku velmi současně a současným jazykem.“ říká dramaturgyně Jana Pithartová.

Hostující režisér Michal Przebinda před víc jak dvaceti lety v této hře účinkoval. Sám nyní nijak zásadně hru neměnil. Jen ji posunul do současnosti a použil české reálie.

"Já tu režii vnímám jako úzkou spolupráci s kolegy. A v podstatě můj úkol spočívá v tom hru načíst, vyluštit, připravit.“ podotkl režisér,

Hra je postavená na manželích Janě a Richardovi. V jejich charakterech se možná mnoho lidí pozná.

„Já myslím, že je to obyčejný člověk, jakých jsou stovky, tisíce – zadlužený a špatně to s ním dopadne.“ přiblížil hlavní postavu dramatu její představitel Jakub Stránský. 

Šanci zahrát si na prknech Slezského divadla dostali také studenti Janáčkovy konzervatoře.

„Je to najednou jiné: jsou tady diváci, není to třída, kde jsou děcka. Najednou je to profesionální.“ svěřil se Jakub Georgiev.

Drama Všechno je v zahradě bylo v českém překladě uvedeno už dva roky po své americké premiéře. Tato hra patří spolu s inscenací Kdo se bojí Virginie Woolfové k nejhranějším Albeeho dramatům.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy