Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Opavský Dům umění vystavuje betlémy

  • Opava,

Adventní čas si můžete zpříjemnit na výstavě betlémů ze sbírek Slezského zemského muzea v opavském Domě umění. Je to jedinečná příležitost prohlédnout si tyto zajímavé exponáty na vlastní oči – moc často se totiž nevystavují. Jsou totiž velmi křehké.

Asi Vás překvapí, že první betlémy, které zobrazovaly Pannu Marii s novorozeným Ježíšem a Josefem byly původně stavěny v životní velikosti. Ty, které se vejdou pod stromeček spatřily světlo světa až v 19, stol. A právě nejvzácnější exponáty, které Slezské zemské muzeum ve svých sbírkách má, jsou teď vystaveny v Domě umění. Své místo zde našlo hned několik sestav a asi 900 figurek. 

„Tady můžete vidět v Domě umění betlémy od 19. stol. do současnosti. Chtěli jsme, aby to bylo v ten pravý vánoční čas.“ upřesňuje Jan Kunze z Opavské kulturní organizace.

Paleta vystavovaných betlémů je různorodá: najdete tady figurky vyřezávané ze dřeva, kašírované či malované na lepence. Tento papírový rokokový betlém je nejstarší zde nejstarší.

„Jde o originální kolekcí, kterou se muzeu podařilo v roce 1936 zakoupit, je kolekce 300 figurek, které zhotovili během 1. pol. 19.stol. čtyři autoři.“ popisuje Miroslava Suchánková, kurátorka národopisných sbírek, Slezské zemské muzeum.

Impozantní je také betlém sestavený hned z několika desítek figurek, které vznikly na Odersku.

"Betlém je zajímavý tím, že jsou zde tři architektonické celky Kafarnaum, Bethánie a Jericho, kde Ježíš působil.“ doplňuje Suchánková.

Výstavu betlémů si určitě nenechte ujít. Nestává se totiž často, že by tyto vzácné exponáty kurátoři pouštěli na světlo. Jsou totiž velmi křehké a jakákoliv manipulace jim škodí. Výstavu můžete vidět v opavském Domě umění do 7. ledna.

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail