Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skleněné figurky na stromečku jako kdysi

  • Opava,

​Medvídci, andílci nebo skřítci… prostě jakékoliv skleněné figurky jsou to, to si Češi nejraději věší na stromeček. V opavské Slezské tvorbě jich na letošní vánoční svátky vyrobili tisíce. Malá výrobna ručně foukaných ozdob zásobuje skleněnkou krásou nejen Českou republiku, ale také třeba Rakousko, Německo nebo Francii.

35 zaměstnanců Slezské tvorby žije Vánocemi už dlouhé měsíce. V předvánočním čase totiž musí na trh dodat na půl milionu skleněných, ručně vyráběných vánočních ozdob.A není to žádná legrace. Práce se sklem vyžaduje nejen opatrnost a trpělivost, ale také dobré plíce. Ženy u sklářských kahanů za směnu dokáží vyfouknout neuvěřitelných 1000 skleněných ozdob.

Vyfouknuté křehké skleněné koule se pak ve vedlejší dílně stříbří, aby se mohly nabarvit. Pak přicházejí na řadu malířky.

„Letos je v módě spousta figurek, jako medvídci, stromečky. Lidé tomu přišly na chuť a nejen baňky kupují.“ říká malířka Lenka Baranová.

„Já si myslím, že je to takovou nostalgií, že si lidé vzpomínají, co měli jejich babičky kdysi na stromečcích, různé figurky: pejsci, kočičky, medvídci.“ potvrzuje její slova i šéf podniku Jaroslav Veverka.

Přestože se mnohé vzory se každročně opakují, vzniká také několik stovek nových. Letos spatřili poprvé světlo světa třeba sklenění řemeslníci: cukrář, řezník, kovář a zahradník. To ale jen tak pro zpestření jinak převažuje klasika.

40% výrobků ze Slezské putuje do zahraničí. Jde především o bílé, stříbrné nebo průhledné ozdoby. Češi mají rádi klasické barvy – jako červená, zelená nebo zlatá. V posledních letech k nim přidávají i nejrůznější odstíny hnědé.

Nahlásit chybu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail