Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Leden - prezidentské volby i referendum

  • Opava,

Blíží se termín prezidentských voleb. Připraveny jsou obálky urny a během prvních lednových dnů se začnou distribuovat do schránek také hlasovací lísky. Obyvatelé místní části Opavy Suché Lazce budou kromě volby hlavy státu vyjadřovat v referendu svůj názor na obchvat sousedního Komárova, který má zasáhnout do jejich obce.

Připravit zástěny, hlasovací schránky, nachystat volební lístky… konec roku je pro úředníky opavského magistrátu hektický. Blíží se totiž volby prezidenta republiky. První kolo proběhne 12. a 13. ledna.

„Hned, jak nám skončily volby do poslanecké sněmovny, tak jsme najeli na přípravu těch prezidentských voleb.Materiály už jsme distribuovali obcím. Nyní řešíme volební místnosti, zapisovatelky. Řešíme vše co není vidět v rámci těch dvou volebních dní vidět ale pro nás je to gró.“ popisuje Petr Sordyl z ved. odb. vnitřních věcí opavského magistrátu.

Kromě toho úředníci připravují také voličské průkazy, které umožní lidem hodit svůj hlas urny mimo místo svého trvalého bydliště.

„Je možno požádat o voličské průkazy buď osobně či elektronicky nebo poštou s úředně ověřeným podpisem.“ dodává Sordyl.

Termín vydávání voličských průkazů začíná s 28. prosincem. Při poslední volbě prezidenta v r. 2013 o ně požádadalo 260 lidí v prvním kole. V kole druhém se jejich počet zdvojnásobil.

Občané místní části Opavy – Suchých Lazců budou v jeden termín volit nejen prezidenta, ale také se vyjadřovat v referendu k plánované stavbě obchvatu Komárova. Hlasování ale bude probíhat odděleně.

„Pro voliče je důležité, že bude ustavena zvláštní místní komise pouze pro toto referendum.“ sdělila nám Martina Věntusová, kancelář tajemníka z Magistrátu Opava.

Dobrou zprávou je, že v průběhu voleb bude otevřena přepážka, kde bude možné vyřídit si nový občanský průkaz v případě, že u stávajícího dokladu skončila platnost.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy