Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve skladech se hromadí ztracené věci

  • Opava,

Určitě se to stalo i vám: ten pocit, kdy ve vás hrkne, protože jste zapomněli odložené brýle třeba na lavičce v parku. Pokud budete mít štěstí na poctivého nálezce, poputují pěkně do skladu ztrát a nálezů, kde si je můžete pak vyzvednout. Čekat tam budou spolu se stovkami dalších ztracených předmětů.

Rýsovací prkno i s příložníkem, sekačka na trávu, staré rodinné album, kolečkové brusle, fotoaparát, dětský kočárek…to všechno najdete ve skladu Ztrát a nálezů opavského magistrátu. Zatímco dříve stačila na uskladnění nalezených věcí jediná místnost, nyní jsou to už tři. 

Všechny ty ztracené věci zabírají rok od roku více a více místa. Obec je ovšem musí po tři roky uchovávat pro případ, že by si na ně vzpomněl jejich majitel. Tady, ve sklepě, teď všechny nálezy trpělivě čekají, až si pro ně někdo přijde. To se ovšem nestává příliš často. 

„Některé věci si občané vyzvednou, ale je jich minimum. Většina jich tady zůstává. Je třeba si uvědomit, že to jsou věci malé hodnoty. Po 3 letech se stávají majetkem města a my ty věci likvidujeme." vysvětluje Lada Dobrovolná, mluvčí Magistrátu Opava.

Nalezené předměty jednak nosí poctiví lidé přímo na magistrát a pak také na městkou policii. Některé drobnější věci mohou vhodit také do Schránek důvěry, které jsou v Opavě umístěny na pěti místech. Kromě ztracených věcí pojmou také podněty a stížnosti od občanů

„Ve schránkách nalézáme doklady, nejčastěji OP, klíče, mobilní telefony.“ říká Petra Wittek Stonišová z opavské městské policie.

Občanský zákoník dokonce říká, že člověk, který věc najde, se může stát jejím uživatelem. Tedy s výjimkou dokladů.

"Každý nálezce může při předání nálezu požádat, že chce věc půl roku užívat jako poctivý držitel, sepíše se s ním protokol.“ dodává Martina Věntusová z kanceláře tajemníka z Magistrátu Opavy.

Pokud se během tříleté lhůty nenajde majitel ztracené věci, může se o ni nálezce přihlásit a s čistým svědomím si ji odnést domů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy