Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hledají se křesla do kina: zn. stará

  • Opava,

Vlastníte- li staré křeslo, které vám doma překáží a zároveň je vám líto se jej jen tak zbavit, zbystřete: opavský magistrát totiž vyzval majitele takového nábytku vyrobeného od 30. do 60. let minulého století, aby jej městu darovali. Tyto retro kousky pak doplní interiér nově rekonstruovaného Kina Mír.

Kino patří k Opavě už jistě jedno století. Své místo mělo vždy tady na Kolářské ulici. V meziválečném období se jmenovalo Centrál, později Svoboda a rozhodně nedosahovalo velikosti Kina Mír s kapacitou 560 diváků, které se začalo stavět na stejném místě v r. 1962. Dokončeno bylo během dvou let. A v podstatě v nezměněné podobě existuje dodnes. Kromě promítání filmů se zde odehrávají také koncerty, besedy či autorská čtení. Po víc jak 50 letech fungování je tady k opravě věcí více než dost.

„Což je třeba propadlá podlaha v místě stávající šatny, která se bude muset odstranit a zhutnit podloží a udělat nová základová deska.“ konstatuje Zuzana Stanjurová Mateiciucová, autorka návrhu rekonstrukce kina

V rámci chytané rekonstrukce, která začne na jaře, se změní také interiér kina. Autorka návrhu se rozhodla ponechat zde některé odkazy na dobu, ve které bylo kino postaveno. Do foyer plánuje umístit křesla z té doby. Věnovat je mohou lidé, kterým tyto kusy nábytku doma překážejí.

„Jsou to třeba křesla, která vznikala ve 30. letech od Jindřicha Halabaly. Nebo skořepinová křesla z 60. let.” upřesňuje architektka.

Nábytek pak čeká kompletní repase a přečalounění. Několik desetiletí stará křesla pak vdechnou inovovanému prostoru život.

„Když použijeme pouze moderní prvky, tak se bojíme toho, že to už nebude mít tu krásnou atmosféru, na kterou lidé vzpomínají. Proto jsme chtěli foyer kina oživit těmito křesílky.“

Pokud takovéto křeslo doma máte a chtěli by jste jej darovat, obraťte se přímo na opavský magistrát. Fotografie nábytku zašlete na e-mail: jana.foltysova@opava-city.cz.

Dárcům bude za štědrost odměnou štítek s jejich jménem, který bude jednotlivé kusy nábytku zdobit.

Nahlásit chybu