Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Počet lidí bez práce se vloni na Opavsku výrazně snížil

  • Opava,

Loňský rok patřil, co se týká nezaměstnanosti, k těm nejlepším za uplynulých dvacet let. Podíl lidí bez práce poklesl nejvíce v listopadu, a to na 3,%. Na konci roku se sice toto číslo nepatrně zvýšilo na 4,1 %, ovšem přesto je počet lidí bez práce poloviční, než byl v roce 2014.

Nezaměstnanost na Opavsku se v loňském roce vyvíjala velmi příznivě. Počet lidí bez práce od ledna postupně klesal. V listopadu bylo v evidenci úřadu práce 4 605 uchazečů o zaměstnání a podíl nezaměstnaných činil 3,5 %.

"V prosinci došlo k očekávanému drobnému nárůstu na 4,1% . A to z dovodu sezónních prací. Protože do evidence řišly např. OSVČ či zaměstnanci z oblasti stavebnictví." doplnila Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě.

I tak je ale počet lidí bez práce nejnižší za posledních dvacet let. Ve srovnání s rokem 2014 se míra nezaměstnanosti snížila v podstatě na polovinu a počet volných míst se dvojnásobil. Lidí, kteří by byli schopni pracovat, je dnes nedostatek.

"Problém najít zaměstnance trápí celou Eropu. Kvalifikovaní pracovníci prostě nejsou." potvrdil nám předseda představenstva Hospodářské komory Opava Zdeněk Gróman,

Firmám chybí především řidiči, nástrojáři, operátoři výroby nebo i kuchaři či strážní. Problém najít zaměstnání, ale přesto někteří lidé mají.

„Problém najít si místo na trhu práce může představovat handikap věkový, péče o dítě, o osobu závislou na péči jiného, sociální problémy či problémy se sociálním vyloučením." uvedla  Ballová.

Kvůli nedostatku pracovní síly  firmy zaměstnávají také cizince - nejvíce Poláky, Slováky či Ukrajince nebo Maďary. Na Opavsku jich pracuje víc jak 1800.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy