Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Jak je důležité míti Filipa ve Slezském divadle

  • Opava,

Slezské divadlo uvedlo hru slavného dramatika Oscara Wilda „Jak je důležité míti Filipa“. Tato konverzační komedie ani po víc jak 120 letech neztrácí na vtipnosti. Režisérka Irena Žantovská ji nijak neinovovala, jen trochu zkrátila a přizpůsobila tak dnešní uspěchané době.

John a Algeronon – dvě hlavní postavy konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa. Dva přátelé, pro které je život především zábava.

„Já jsem chtěl být strašně vážný, ale lidi se mi smějou," říká představitel Alegernona Michal Stalmach a jeho kolega Daniel Volný jako Jon kontruje: "Já se zase snažím být strašně vtipný a jsem spíš trapný…a právě v tom se doplňujeme."

Poslední inscenace, kterou slavný anglický dramatik Oscar Wilde napsal, je plná intelektuálního humoru a paradoxů.A také zrcadlení sebe sama. Dva mladíci, kolem kterých se dění na jevišti točí, zobrazují Wildeův rozervaný charakter: na jednu stranu cynik a provokatér, na druhou stranu zábavný bonvián.

„Wilde je autor, který je aktuální dodnes. Přestože mapoval dobu svou, tak se dokážeme v jeho postavách najít.“ doplňuje dramaturgyně Alice Olmová.

Režisérka Irena Žantovská sice spolupracovala s opavským Slezským divadlem poprvé, ovšem komedii "Jak je důležité míti Filipa", nazkoušela už potřetí. Nejdříve to bylo v 90. letech. S textem pokaždé pracovala a postupně jej zkracovala. 

„ Je to text chytrý, zábavný a myslím, že i pro dnešní dobu je zajímavý tím, že je o lidech, kteří se chtějí jen bavit, aby zjistili, že to tak jednoduché v životě není,“ říká režisérka.

Ačkoliv inscenace „Jak je důležité míti Filipa“ není prvoplánovou komedií, zasmějete se často. A to nejen navenek, ale i uvnitř. Když se navzdory století, které uplynulo od jejího prvního uvedení, v některých postavách sami najdete.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy