Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Opavané rozhodnou, jak využijí 300 000 Kč

  • Opava,

Také v letošním roce budou moci Opavané rozhodovat o tom, na co se využije část peněz z městské pokladny. Stejně jako vloni, odsouhlasili zastupitelé pro participativní rozpočet 300 000 korun. Už nyní mohou zájemci své návrhy posílat na radnici. O tom, který z nich se nakonec bude realizovat, rozhodnou sami občané.

Rekonstrukci hudební zkušebny v Kateřinkách a pak také vybudování nového dětského hřiště u základní a mateřské školy v místní části Suché Lazce - tyto dva projekty podpořili lidé vloni v internetovém hlasování. Tehdy poprvé uvolnili zastupitelé z ropočtu 300 000 korun, aby o jejich využití rozhodli sami občané v rámci tzv. participativního rozpočtu. Projekt nese název Nápady pro Opavu.

„To kouzlo je v tom, že z radnice či z jakéhokoliv úřadu se velmi těžko určuje, co lidé v daném místě potřebují,“ chválí projekt  zastupitelka Pavla Brady (Zelená pro Opavu).

Důležité je, aby předkladatel byl starší 15ti let. Jeho nápad měl podporu alespoň pěti desítek občanů a opavský magistrát jej mohl realizovat na svých pozemcích či majetku.

Vloni se sešlo 12 zajímavých nápadů. Ty, na které se nedostalo, mohou o přízeň usilovat znovu.

„Ta nerealizace byla ve většině případů byla mnohdy proto, že nápad nedostatl dostatečný počet hlasů. A nebo ta celková alokace byla tak vysoká, že už na nápad prostě finance nebyly,“ vysvětluje Martina Heisigová z  odb. rozvoje města a strategického plánování opavského magistrátu.

Finanční strop pro realizaci je stejně jako vloni 300 000 korun. Přitom původní návrh sliboval 750 000. Zastupitelé jej ale nepodpořili.

„Uvidíme, kolik přijde nápadů a ze závěrečného účtu pak může být tato částka navýšena klidně až do výše 750 000 Kč," ujišťuje náměstek primátora Dalibor Halátek (Zněna pro Opavu).

Své nápady mohou autoři posílat až do konce února. O tom, který z nich se bude realizovat, rozhodnou občané svým hlasováním během května. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy