Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Big-beatová šedesátá aneb hudební historie v Opavy

  • Opava,

Tak a teď vás pozveme na výstavu… vlastně do hudebního klubu, který vznikl provizorně v galerii Obecního domu v Opavě a je vlastně součástí výstavy s názvem Big-beatová šedesátá. Ta mapuje zdejší kapely, které před víc jak půl stoletím plnily kluby, kavárny i sály.

Faraoni,New Axis, Beaten, Orion nebo Bivoj… to je jen pár jmen, která v 60. letech rezonovala opavskou hudební scénou. Hlasitá muzika podtržená zvukem basové elektrické kytary a bicími, dlouhé vlasy vzpoura a rebelie… díky uvolněné politické situaci v 60. letech se mohla také opavská hudební platforma nechat inspirovat stylem, který sem zamířil z Anglie. Autor výstavy Big-beatová šedesátá Jan Horák oslovil pamětníky i aktéry z té doby.A díky jejich vzpomínkám se podařilo dát výstavu dohromady.

„Mnozí dokázali najít v albech, ve sklepích a na půdách v krabicích plakáty, fotky apod.

Mně se takto podařilo vyzpovídat asi kolem stovky lidí,” rekapituluje své několikaleté úsilí autor výstavy.

Možná také proto se vernisáž výstavy podobala spíš setkání přátel v klubu, kteří si přišli nad starými fotografiemi, plakáty, deskami, časopisy a dalšími artefakty zavzpomínat. Přišla také zpěvačka Saša Pospíšilová, která v 60. letech s muzikou začínala. A zůstala u ní dodnes.

„To je vážně 54 let ta horní fotka z Rybníčku a teď jsem tady. Já jsem z toho dojatá, “ zastavila se zpěvačka a pamětnice u černobílých fotografií.

Souběžně s touto výstavou si mohou milovníci muziky z šedesátých let užít i další program, a to až do dubna.

„Ten doprovodný program to jsou hlavně koncerty kapel, jak místních,které v té době tady hrály, tak i legendárních českých kapel, “ doplňuje dramaturg Opavské kulturní organizace Jan Kunze.

Na 12. dubna se pak chystá také křest knihy Big-beatová šedesátá, ve které Jan Horák zaznamenal tuto hudební dekádu v Opavě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy