Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Festival Další břehy zahájil workshop pěveckých sborů

  • Opava,

O něco dříve, než obvykle, začal multižánrový festival Další břehy. Tentokrát věnovaný židovské kultuře. Do Opavy přijela izraelská sbormistryně Naomi Faran a uspořádala workshop pro pěvecké sbory. Oficiální zahájení měsíční přehlídky filmů, divadla, koncertů,výstav, přednášek a autorských čtení bude v úterý 3. dubna.

Kromě domácího pěveckého sboru Domino přijel na dvoudenní workshop do Opavy i pěvecký sbor Canto z Náchoda a Carmina z Rychnova nad Kněžnou. Celkem 130 zpěváků se pod vedením izraelské sbormistryně Naomi Faran učilo nejen zpívat, ale také hudbu prožít a rozumět jí. Během dvou dnů nazkoušeli 9 píní. Většinu museli zvládnout v hebrejštině.

"Zpěváci už hudbu znají. Teď můžeme pracovat na myšlence písně, na interpretaci, dynamice. Prostě na všem, co hudba potřebuje, když už umíte noty," říká Naomi Faran.

Ke zpěvu pak sboristé postupně přidávali jednoduché pohyby, aby dodali písním na dynamice.

„Ten pohyb je velkou součástí i sborového zpívání. Byli jsme první vlaštovky a musím říct, že bylo dost těžké s tím u nás prorazit.“ konstatuje sbormistryně dětského pěveckého sboru Domino Ivana Kleinová.

Naomi Faran pracuje se zdejšími pěveckými sbory často. Do Opavy přijela už po čtvrté. Malí zpěváci tak měli možnost ochutnat jiný styl práce a hlavně do zpěvu museli zakomponovat jazyky. Kromě zpívané hebrejštiny také mluvenou angličtinu izraelské sbormistryně.

Pěvecký workshop byl vůbec první akcí  22. ročníku multižánrového festivalu Další břehy.Letošní téma zní: 5000 let tajemství a zázraků židovské kultury. Těšit se můžete na filmy, divadelní představení, výstavy, besedy nebo i ochutnávku židovské kuchyně. Oficiální zahájení festivalu se chystá na 3. dubna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy