Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští vězni vyrábějí dřevěné hračky

  • Opava,

Opavští vězni vyrábějí dřevěné hračky. V malé dílně vznikají autíčka, vláčky i nejrůznější figurky. Tyto výrobky zdobí nejednu mateřskou školu a jsou také k dispozici ve speciálních policejních výslechových místnostech, kde vypovídají děti, které se staly oběťmi násilných trestných činů.

Dílna, jako každá jiná. Jen se do ní vstupuje přes několikeré zamčené dveře a bezpečnostní rám. Jsme totiž přímo v nitru opavské věznice. Ve zdejší truhlářské dílně mohou trávit svůj volný čas odsouzení k výkonu trestu. Někdo přijde třeba párkrát do týdne. Pan Pavel má práci se dřevem opravdu rád, a tak tady tráví veškerý svůj volný čas:

„Vyrábím loď, kterou Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Je to replika z r. 1890.” sklání se nad dřevěným trupem lodi.”

Ke dřevu tíhne pan Pavel od malička. Truhlářem se i vyučil a tak může také zde uplatnit své zkušenosti. A to především při výrobě hraček, které v této dílně vznikají.

„Dřevěné hračky, které tady odsouzení vyrábějí, pak předávají především do mateřských škol na Opavsku. V poslední době jsme poskytli třeba hračky do policejní výslechové místnosti,” říká tisková mluvčí věznice Kateřina Gatnarová

Při komplikovaných výsleších dětí pomáhají tyto hračky zmírnit jejich stres a navodit alespoň o něco klidnější atmosféru. Traktůrky, autíčky nebo nejrůznějšími panáčky jsou vybaveny speciální výslechové místnosti v Opavě i v Bruntále. Hračky jsou opravdu krásně vyvedené a není se čemu divit: jejich tvůrci se je totiž snaží dovést k dokonalosti.

„Pokouším se ty hračky testovat tak, že vyrobím nějaký návrh a když jsou návštěvy vězňů, tak ty hračky dám dětem, aby si s nimi hrály a pak se snažím odstranit případné nedostatky, které ty děti najdou,“usmívá se pan Pavel.

V dílně pracují vězni zdarma. A nevyrábí jen hračky: v jejich rukách vznikají také nejrůznější propagační předměty. A také zde mohou vyřezat dárky pro své blízké.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy