Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turistickou sezónu zahájil prezident Masaryk

  • Opava,

Otevírání turistiské sezóny Opavského Slezska se neslo ve znamení první republiky. Letošní stoleté výročí založení Československa k tomu přímo vybízelo. Do Opavy dorazil také vzácný host: náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Historický vlak přivezl do Opavy nejen cestující, kteří se tady chystali zahájit novou turistickou sezonu Opavského Slezska, ale také prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na nástupišti jej vítali vojáci, Sokolové a vůbec všichni vlastenci.

Stejně, jako před 94 lety, kdy Masaryk město skutečně navštívil, se mu dostalo přivítání chlebem a solí. Pak pokračoval do Městských sadů, na zahájení turistické sezony.

„Podtitul Otevírání turistické sezóny je Dotek první republiky. Chtěli jsme tady přenést atmosféru 1. republiky a udělat takovou ochutnávku z každého něco,” popisuje organizátor akce Jan Černý z Destinačního managementu Opavské Slezsko.

Poté, co vojáci čestnou salvou uctili památku padlých v I. světové válce, rozložili ve stínu mohutných stromů své stánky řemeslníci a výrobci nejrůznějšího zboží. Dozvědět jste se zde mohli také mnohé o místních zajímavostech, které stojí za to vidět, nebo o akcích, které se chystají.

„ Připomínáme dobu první republiky, to jak se na dědině žilo, s čím se tam pracovalo, jaké tam byly spolky,” zve na návštěvu Muzea Slezský venkov v Holasovicích Dobroslava Klusáková.

Prezident Masaryk v podání herce Martina Táborského korzoval po parku a za doprovodu představitelů města ochutnával nejrůznější dobroty. Zaujal jej stánek místního pivovaru. A není se čemu divit: den byl krásně slunečný: „Tento pivní mok je velice lahodný.Není ani příliš sladký, ani příliš hořký a výborně zažene žízeň,” usmíval se.

Důležitou součástí akce byly také tradiční jídla. Ochutnat jste mohli třeba koláče nebo škvarkovou pomazánku.

Nahlásit chybu