Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Dokumentární film o životě Weinsteinových

  • Opava,

Historik Václav Hájek pátral po osudech opavské židovské rodiny Weinsteinových,která patřila k prvorepublikové podnikatelské elitě. Informace sbíral v Norsku a také v Izraeli. Natočil unikátní dokument o rodině, která významně ovlivnila život v Opavě v minulém století.

Obchodník, podnikatel a stavitel David Weinstein je pro Opavany synonymem velkorysého zaměstnavatele,mecenáře i vizionáře. O jeho životě a rodině se toho do nedávna ale příliš nevědělo. Vše se změnilo, když se historik Václav Hájek vypravil do Norska, kam před 80 lety syn Davida Weinsteina Robert  uprchl pod tlakem nacistické ideologie. Setkal se s pamětníky a našel stovky fotografií, které vytvořily základ výstavy v Obecním domě. O svém pátrání natočil dokumentární film s názvem Na útěku – tragický osud rodiny Davida Weinsteina.

„Dějiny rodiny se prolínají se zásadními milníky 20. století. Od l světové války, přes Mnichov, holkaust, II.světovou válku. Je tam i poválečná křivda, která byla spáchána po únorovém převratu,“ nastiňuje Václav Hájek, autor dokumentu i výstavy zároveň.

V centru Opavy dodnes stojí připomínka úspěchu Weinsteinových: monumentální budova obodního centra vyprojektovaná vídeňským architektem Leopoldem Bauerem. Nyní na prodej.

"Tradický osud rodiny Davida Weinsteina kopíruje i tragický osud, který postihl samotný obchodní dům, který David vybudoval. Obchodní dům byl s velkou pompou otevřen...a skončil v takovém stavu, v jakém ho dneska známe, " zamýšlí se Hájek.

Sedmdesáti minutový film můžete shlédnout v rámci výstavy o rodině Weinsteinových v Obecním domě. A protože se Václavu Hájkovi podařilo nashromáždit více informací, než dosud mohl veřejnosti předložit. chystá také vydání knižní publikace.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry