Alpinum – nová expozice v arboretu Nový Dvůr

  • 18:00,
  • Opava ,

Teď vás vezmeme do Arboreta Nový Dvůr ve Stěbořicích, které spravuje Slezské Zemské muzeum. Nově tady otevřeli alpinum. Obnoveno bylo podle dobových materiálů a stejně jako před sto lety i nyní stojí na vrcholu útesu malá chata.

Přírodně - krajinářský park, založil před asi sto lety Quido Riedl a stal se základem současného arboreta, které nyní na 23 hektarech představuje dřeviny i rostliny z pěti kontinentů. Součástí bylo kdysi i alpinum, které Riedl vybudoval v místě bývalého lomu. Místo pod skalním útesem osázel skalničkami.

„Historicky byla tato část pro návštěvníky zavřená, zarostlá.Chtěli jsme návštěvníkům ukázat i nějaké sklaničky.  Trvalo tři roky, než jsme tuto část připravili,"rekapituluje snažení svých kolegů Rostislav Šindler, vedoucí Arboreta Nový Dvůr.

Kurátorka parku se snažila vrátit toto místo do stavu, v jakém jej nejspíš zanechal zakladatel arboreta. Moc vodítek k tomu ale neměla.

„Vycházeli jsme z dobových fotografií, přesný letopočet, kdy alpinum vzniklo nevíme. Založil ho zakladatel Quido Riedla který zde působil od r. 1906 -28," říká  kurátorka parku  Kamila Mücková.

Symbolicky je Riedl přítomý v arboretu i nyní, a to bustou, která spočívá v chatce na vrcholu skály. Krásný výhled na alpinum i do okolí chatu předurčil k relaxaci. Chata je postavena podle dobových fotografií a vypadá přesně tak, jako v minulém století. Nechybí ani rohová skříň ve které se jistě vždy našlo něco na posilněnou.

„Je to vyhlídková chata z období Quido Riedla. Sloužila k odpočinku a výledu do alpina, " upřeňume Mücková.

Když se sem posadíte, přestanete sledovat čas. Pokud projdete arboretum a dorazíte až sem, tak je  pochopitelné, že posezení v chatce uvítáte. Člověk se v arboretu mezi rozkvetlými stromy a keři opravdu nachodí. Od jara do podzimu je tady opravdu pořád na co se dívat.
LABUŽNÍK - FAST FOOD s.r.o.
Opava
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Bidfood Opava s.r.o. - provozovna Opava
Opava
od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

FILSON s.r.o. - provozovna Opava
Opava
od 130 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků