​Chybějící sestry mohou zastoupit studenti

  • 11. července 2018,
  • 15:45,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Ve Slezské nemocnici v Opavě chybí asi tři desítky zdravotních sester. Situace už není ale tak kritická, jako když vloni kvůli nedostatku personálu muselo dojít ke zrušení 5 lůžek na interní jednotce intenzivní péče. Díky stipendiím pak také mají studenti zdravotnických škol větší motivaci do nemocnice nastoupit.

Reklama

Zdravotní sestry jsou už léta nedostatkovým zbožím. Chybí napříč celou republikou i zdravotnickými obory. Rozsáhlá agenda,střídání služeb, přesčasy, práce v noci a hlavně  velká psychickou zátěž – to jsou důvody, proč zdravotní sestry z nemocnic odcházejí. V loňském roce dokonce museli kvůli nedostatku personálu zrušit ve Slezské nemocnici 5 lůžek na interní jednotce intenzivní péče.

„V letošním roce nám chybí asi 28 sester praktických i všeobecných. Ta situace se ale začíná zlepšovat," říká ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec.

Teprve v posledních měsících se ale podařilo hromadné odchody sester do zahraničí nebo za lukrativnějším zaměstnáním zastavit.

"Je to díky tomu, že dochází k zaslouženému zvyšování mezd u sester. Za poslední rok šla mzda nahoru o 3 – 5 000 podle specializace sestry,"  upřesňuje Václavec.

Nedostatek personálu částečně nahrazují studenti, kteří se na práci ve zdravotnictví teprve připravují. Už nyní si posluchači Slezské univerzity oboru všeobecná sestra mohou během roku přivydělat v nemocnici.

"Využíváme studentů na odděleních, kde je problém s nedostatkem personálu. Tady nám dohody o provedení práce  pomohou lidově řečeno vyplnit tu díru, ten prostor, kde potřebujeme vypomoci," náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Slezské nemocnice Hana Hozová.

Velkou nadějí jsou také současní studenti vyšších odborných a vysokých škol. Moravskoslezský kraj přišel s návrhem stipendia. Získat ho může ten, kdo přislíbí po ukončení studia nástup do některé z krajských nemocnic. Studující mládež si tak může přilepšit o 3000 korun měsíčně.
JFO, pianista Lukáš Vondráček a Čajkovského Patetická

10.04. 19:00 - 20.02. 2:56
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 20.02. 2:56
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 20.02. 2:56
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

OSMANČÍK TRANSPORT s.r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

OSMANČÍK TRANSPORT s.r.o.
Opava
od 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu