R. Dybowicz sbírá pohlednice staré Opavy

  • 17:31,
  • Opava ,

Rudolf Dybowicz má ve své sbírce nespočet snímků staré Opavy. První fotografii si opatřil víceméně náhodou před 16 lety. Od té doby jej vášeň pro starý svět neopustila. Zajímavé kousky z jeho sbírky jste mohli vidět na výstavách a také v několika vydaných knihách.

Toto je království Rudolfa Dybowicze. Ve svém krámku se starožitnostmi najdete kde co: staré hračky, knihy, sklo, obrazy, šperky či nábytek. Dokázali byste tady strávit hodiny prohlížením artefaktů starých pár let i jedno století. Sběratelovou láskou jsou ovšem pohlednice rodného města Opavy. Má jich ve své sbírce tisíce.

„První pohlednici jsem získal tak, že jsem jel se svou ženou do Ratiboře na nákup. Na tržnici jsem se  trochu nudil, tak jsem se vydal ke stánku s pohlednicemi. Prodavače jsem se zeptal, jestli nemá něco z Opavy. A měl...“ vzpomíná sběratel.

Od té doby se mnohé změnilo. Sběratel se začal pohlednicemi zabývat systematicky. Jeho doménou je minulé století. 

Bez nadsázky můžeme říci, že Rudolf Dybowitz patří k největším sběratelům pohlednic u nás. Přesto překvapivě říká, že mu ve stírce ještě něco chybí. Jde o zachycení Halleyovy komety z r. 1910.

„Je taková montážní fotka, kde ta kometa nad Opavou je a lidé na ni koukají. Bohužel, nejsem vlastníkem, ale věřím, že se ještě objeví,“ usmívá se.

Postupem času se Dybowiczova sbírka rozrostla také o staré fotografie. Mnohé snímky znají Opavané z nejrůznějších výstav. Ta poslední s názvem Židovská Halič, byla sestavená z fotografií, jejichž negativy doslova a do písmene sběratel zachránil před zkázou. Ve spolupráci se Slezskou univerzitou vydal také nedávno knihu Pohlednice z Opavy.
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 15.10. 0:52
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Příležitost pro každého s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 82 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu