Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Látkové hračky pro děti šijí ve věznici

  • Opava,

Odsouzené ženy z opavské věznice šijí hračky pro děti. Ze zbytků látek a vlny dokáží vykouzlit nádherné postavičky. Během roku jich ušijí desítky.Hračky potom putují třeba za dětmi do nemocnic prostřednictvím občanského sdružení KIWANIS.

Medvídky, pejsky, šašky, skřítky, kočičky nebo panenky… a spoustu dalších krásných hraček šijí v opavské věznici odsouzené ženy už několik let. Mnohé z nich neměly s prací u šicího stroje dříve žádné zkušenosti. Dlouhé dny za zamřížovanými okny jim ale daly najevo, že je třeba je nějak využít.

„Myslím si, že je to jedna ze smysluplných věcí, které se tady dají dělat. Myslím, že je to pro děti důležité, tak pro ně šiju hračky,“ řekla nám jedna z odsouzených  žen.

Ženy pracují zdarma pro neziskové organizace. Zásadní je pro ně ale spolupráce s občanským sdružením KIWANIS, pro které šijí převážně bílé látkové panenky.Ty pak putují do 8 nemocnic v Moravskoslezském kraji, kde je zdravotníci rozdávají hospitalizovaným dětem.

"Nedělají jen panenky, ale šijí také úžasné hračky. Pro loňský rok jsme měli jako symbol nádherného klauna  Pro letošní rok je to zase krásný medvídek," říká Eva Pastušková, prezidentka občanského sdružení KIWANIS KLUB Ostrava.

Nad střihy a látkami mohou ženy trávit volný čas. Některé si sednou k šicímu stroji třeba jen na chvíli. Jiné tam prosedí hodiny.

„Spousta věcí se dá naučit, ale musí tam být cit a chuť se vůbec něco naučit a musí tam být předpoklad k ručním pracím,“ říká vychovatelka Simona Jurníková.

Švadleny ale bojují s nedostatkem materiálu. Když zrovna nemají po ruce dost látek, poradí si  s odstřižky nebo využijí i zbytky vlny třeba ze starých svetrů.

Nahlásit chybu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail