Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Zámek Raduň otevírá novou expozici

  • Opava,

Zcela nové prostory čekají na návštěvníky zámku v Raduň na Opavsku. Ve sklepení uvidí základy středověké tvrze, která na místě dříve stála a pak také technické skvosty, jako původní elektroinstalaci či čističku vody.

Zámek v Raduni přivítá každoročně přes 20 000 návštěvníků, kteří si mohou prohlédnout, jak si žilo panstvo na venkovském sídle. Přitom původně se tato budova měla stát depozitářem. Dnes se zámek pyšní 26 zařízenými pokoji. Letos se návštěvníci mohou těšit na nově zpřístupněné prostory v jižním suterénu. K vidění je tady hned několik technických skvostů.

„Velkoobjemový rezervoár měl pískový filtr,do které ho se tlačila čerpadlem z rybníka pod zámkem voda. Vyčištěná pak přecházela do nádrže a odtud je další čerpadla rozváděla do koupelen a toalet po celém zámku,“ popisuje kastelánka Eva Kolářová.

Kromě toho se zde návštěvníci  také dozvědí, jak se na zámku topilo nebo svítilo. Za pozornost stojí i původní rozvody elektřiny, staré dřevěné dveře a schody nebo také odhalené zdivo, které dává tušit, že na tomto místě nejprve stála tvrz.

V současné době se chystá ještě další exozice v prvním poschodí, kde byl dříve depozitář.

„Chceme zpřístupnit dámskou část zámku. Takže kromě této vstupní haly do budoucna za těmito dveřmi uvidíme dámskou ložnici, koupelnu, oblékárnu – takové to zázemí, které měly dámy samy pro sebe,“ popisuje průvodkyně Jana Kajnarová.

Na výlet do Raduně láká nejen zámek, ale také nádherný lesopark, který dlouho chátral.

„V uplynulých 4 letech jsme obnovili původní kompozici parku, sortiment, který tu v pol. 19. století byl,“ líčí Kolářová.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy