Reklama

​Zámek Raduň otevírá novou expozici

  • 1. srpna 2018,
  • 19:15,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Zcela nové prostory čekají na návštěvníky zámku v Raduň na Opavsku. Ve sklepení uvidí základy středověké tvrze, která na místě dříve stála a pak také technické skvosty, jako původní elektroinstalaci či čističku vody.

Reklama

Zámek v Raduni přivítá každoročně přes 20 000 návštěvníků, kteří si mohou prohlédnout, jak si žilo panstvo na venkovském sídle. Přitom původně se tato budova měla stát depozitářem. Dnes se zámek pyšní 26 zařízenými pokoji. Letos se návštěvníci mohou těšit na nově zpřístupněné prostory v jižním suterénu. K vidění je tady hned několik technických skvostů.

„Velkoobjemový rezervoár měl pískový filtr,do které ho se tlačila čerpadlem z rybníka pod zámkem voda. Vyčištěná pak přecházela do nádrže a odtud je další čerpadla rozváděla do koupelen a toalet po celém zámku,“ popisuje kastelánka Eva Kolářová.

Kromě toho se zde návštěvníci  také dozvědí, jak se na zámku topilo nebo svítilo. Za pozornost stojí i původní rozvody elektřiny, staré dřevěné dveře a schody nebo také odhalené zdivo, které dává tušit, že na tomto místě nejprve stála tvrz.

V současné době se chystá ještě další exozice v prvním poschodí, kde byl dříve depozitář.

„Chceme zpřístupnit dámskou část zámku. Takže kromě této vstupní haly do budoucna za těmito dveřmi uvidíme dámskou ložnici, koupelnu, oblékárnu – takové to zázemí, které měly dámy samy pro sebe,“ popisuje průvodkyně Jana Kajnarová.

Na výlet do Raduně láká nejen zámek, ale také nádherný lesopark, který dlouho chátral.

„V uplynulých 4 letech jsme obnovili původní kompozici parku, sortiment, který tu v pol. 19. století byl,“ líčí Kolářová.
JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.06. 12:27
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.06. 12:27
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Radek Pokora
Opava
od 25 000 Kč do 45 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu