Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Animační programy aneb vědění hrou

  • Opava,

Kultura v Opavě sází na mladou generaci. Zdejší kulturní organizace připraví ročně hned několik desítek animovaných programů, ve kterých předává zážitkovou formou informace třeba o historii města, zajímavých stavbách nebo i právě probíhajících výstavách.

Kolem Švédské kaple v Opavě na Ratibořské ulici možná denně projíždíte. Ale nikdy Vás nenapadlo zajímat se o to, jak je stará a co je uvnitř. Děti, které přišly na animační program,  už vědí, že ji vystavěl před více jak 600 lety kníže Přemek I. Opavský a dokonce viděly i zachované fresky na zdech. To všechno díky animované prohlídce.

Simona Juchelková, která má přípravu animačních programů na starosti, se snaží nejen předat dětem co nejvíce informací, ale především je co nejzajímavěji podat. A tak v jejím programu nechybí soutěže, kvízy, hry nebo i nejrůznější výtvarné techniky.

„Nastuduju si hodně k  tématu z historického hlediska. Pak používám pedagogické metody přizpůsobení tématu mladším či naopak starším dětem." říká Simona Juchelková, která animační programy pro děti připravuje.
 

 Pedagogové, kteří v Opavské kulturní organizaci působí, připraví ročně stovky akcí pro děti a mládež nejrůznějšího věku.Nejde jen o témata z historie nebo architektury, ale také třeba o animační programy k aktuálně probíhajícím výstavám. Animátoři takto zprostředkovali dětem třeba zakladatele pop artu Andyho Warhola, malíře Josefa Ladu nebo autora komiksu Káju Saudka. 

„Takto děti téma více zaujme. A nemusí jen procházet výstavu, která pro ně nemusí být srozumitelná. Může obsahovat spoustu různých popisů, které děti nemusí bavit,“ vysvětluje Jana Hynarová, ředitelka Opavské kulturní organizace (OKO).

 S animačními programy začali v Opavě před 8 lety. Zájem o ně mají nejen školy, které je mnohdy využívají pro doplnění právě probíraného učiva, ale také veřejnost. Ročně jich animátoři připraví kolem 400 stovek. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy