Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Preventivní akce změřená na cyklisty

  • Opava,

Strážníci a také členové Týmu dopravní bezpečnosti se zaměřili na cyklisty. V Městských sadech v Opavě kontrolovali, zda mají přilbu. A také, zda je správně nasazená. V případě nehody totiž může bez nadsázky zachránit život. Většina cyklistů ji ale tentokrát neměla.


Členové Týmu dopravní bezpečnosti vyrážejí každé léto na silnice. Ve spolupráci s městskou policií zastavují cyklisty, aby jim zdůraznili důležitost přilby. V Městských sadech, kde kontrola probíhala v rámci preventivní akce Na kole jen s přilbou, ji měl ale málokdo.

"Jedu na zahradu, mám to kousek, tak jsem přilbu nechala doma,"  vysvětlovala starší žena. 

"Myslím, že kdybych boural, přilba by mi nepomohla," řekl muž.


Podle odborníků přilba rozhodně pomáhá: k nejméně 20% smrtelných a těžkých zranění cyklistů by nemuselo dojít, pokud by ochranu hlavy měli. Ze statistik z r. 2016 vyplývá, že 82% cyklistů usmrcených na českých silnicích, přilbu na hlavě nemělo.


„Přilba musí vždy sedět vodorovně, nesmí nikde padat. Neměla by být příliš do čela, aby slečna viděla. Ani dozadu, aby cyklista nebyl ohrožený na čele,“ vysvětluje Patrik Lang z Týmu silniční bezpečnosti.

Právě špatné nasazení a upevnění přilby snižuje její ochrannou funkci. A tak členové Týmu silniční bezpečnosti ukazovali zejména rodičům, jak to správně udělat. U dětí je totiž přilba povinná do 18 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - okres Opava
Opava
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail