Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chátrající Bredu obklopí kvůli bezpečnosti lešení

  • Opava,

Bývalý Obchodní dům Breda v centru Opavy obklopí lešení. Tato památkově chráněná stavba už několik let chátrá a její špatný stav ohrožuje kolemjdoucí. Obchodní dům je teď na prodej. Zatím se ale žádný zájemce nepřihlásil.

Přesně před 90 lety byl dokončený monumentální obchodní dům, který nechal postavit židovský obchodník David Weinstein. Inspiroval se americkou architekturou a ve své době to byla zcela jistě nejrozlehlejší prodejní plocha v tehdejším Československu. Teď tuto kulturní památku obklopí lešení.

"Podél Bredy směrem do náměstí bude postaveno ochranné lešení, které bude kopírovat šíři chodníku. Směrem do ulice Pivovarské bude postaveno oplocení," informuje  Venuše Drochytková, ved. odb. výstavby z opavského magistrátu.

Už na jaře totiž z oken vypadly skleněné výplně a roztříštily se o zem. Proto se stavební úřad rozhodl řešit bezpečnost lidí, kteří kolem bývalého obchodního domu procházejí. Budova je teď na prodej, a tak se o ni nyní stará správce konkurzní podstaty. Lešení za 265 000 korun ale zaplatí město.

„Bude vystavena konečná faktura za realizaci této práce.Potom budeme komunikovat se správcem konkurzní podstaty, tento doklad mu zašleme, aby skutečně věděl tu reálnou cenu a budeme jednat o možnosti zpětné úhrady," vysvětluje magistrátní tajemník Tomáš Elis.

Dominanta Opavy chátrá už několik let a od roku 2013 je uzavřená. Teď se ji snaží správce konkurzní podstaty prodat. Cena: 55 milionů korun. Zatím ji ale nikdo neakceptoval. Podle posledních informací ji prodává realitní kancelář i v zahraničí. O koupi jednali již dříve také opavští zastupitelé. Nakonec ale odmítli.

„Nabídka  byla z našeho pohledu vysoká.což se prokázalo i posléze, kdy stále tento objekt není prodán. Já si myslím, že město bude  ochotno jednat o odkoupení za výrazně nižší cenu," podotknul  Radim Křupala (ČSSD), primátor Opavy.

Otázkou by pak bylo případné využití této rozlehlé budovy, která má 5 nadzemních a dvě suterénní podlaží. 
Nahlásit chybu


K tématu