Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příprava komunálních voleb vrcholí

  • Opava,

Přestože do komunálních a senátních voleb zbývá ještě několik dní, úředníci, kteří je připravují, jsou už od července v pilné práci: skládají volební komise, připravují volební místnosti, kontrolují kandidátní listiny a chystají seznamy voličů. Opavané mohou každým dnem čekat jejich pozdrav v podobě modré obálky s volebními lístky.
Opavský magistrát připravuje letošní volby pro 40 obcí i 58 volebních okrsků ve městě. Ačkoliv se to nezdá, v této místnosti je víc jak 100 000 volebních lístků a také desetitisíce obálek opatřených razítkem. Tento materiál teď úředníci rozdělí a poputuje na nejrůznější místa Opavska.

"Teď tady si zástupci obcí vyzvedávají materiály pro volby do zastupitelstev obcí a Senátu Parlamentu ČR. Jedná se o hlasovací lístky, volební zákony a obálky, přiblížila nám mumraj Jana Špinlerová z odboru vnitřních věcí opavského magistrátu.

Nejpozději 2. října by měli lidé najít hlasovací lístky ve schránkách. Někteří voliči budou mít v obálce až 3. To v případě, že jsou oprávněni volit do zastupitelstva statutárního města, městské části i senátu.

Hlasování v senátních volbách je jednoduché: stačí vložit do obálky lístek se jménem kandidáta. V komunálních volbách je to jiné

"Co se týká hlasování do obecních zastupitelstev, tam se musíme dívat na to, kolik máme k dispozici  hlasů. Počet  hlasů je takový,  kolik se volí členů zastupitelstva.  V Opavě je to  39 těch hlasů," upřesňuje Petr Sordyl, který je členem volebního štábu.
Volič může křížkem zaškrtnout jednu stranu nebo také jednotlivé kandidáty. Jejich počet musí odpovídat počtu zastupitelů uvedených na volebním lísku. Zvolit může také kombinaci obého. 
 A pokud váháte, kam vůbec s volebními lístky jít, poradí vám v Opavě nová aplikace.

"Rozhodli jsme se vytvořit mapovou aplikaci, kde jednoduchým způsobem napíšu svoji adresu, nebo si kliknu na mapu a ukáže se mi, kde  volební místnost je," poradil nám Roman Konečný,  šéfeditor webových stránek a sociálních sítí města, Magistrát Opava  

Komunální a senátní volby se konají 5. a 6. října. Případné druhé kolo senátních voleb pak o týden později, 12. a 13. října.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMoravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail