Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští voliči dali důvěru ANO, které už jedná o koalici

  • Opava,

Stejně jako ve většině českých měst tak i ve slezské metropoli se z vítězství v komunálních volbách radovalo hnutí ANO. Teď už probíhá kolotoč povolebních vyjednávání, které dají vzniknout nové koalici. Přinášíme rekapitulaci volebních dnů.

Pátek 5. října, 14 hodin. Opavané míří do 59 volebních místností, aby rozhodli o tom, kdo bude stát v čele města v následujících 4 letech. Kromě toho si také vybírají svého senátora a městských částech lidé volí také svá místní zastupitelsva. Po dvou hodinách přišlo do volební místnosti na Střední škole hotelnictví a služeb, odevzdat svůj hlas jen několik desítek lidí.

„Prozatím je volební účast 7%, čekáme, že se zvýší v následujících hodinách,“ konstatuje Anna Sládečková, předsedkyně volební komise. 

Tady, Pustých Jakarticích, se volby chystají až na 17. hodinu. Tato osada se dvěmi desítkami domů totiž spadá do volebního okrsku v Malých Hošticích, městské části Opavy. Aby nemuseli lidé za hlasováním dojíždět, přijede volební komise za nimi. Na dvě hodiny. Volí se v místním hostinci U Agáty. Jeho majitelka pomáhala s organizací všech voleb od r. 1990.

„Je to tradice, nic jiného tady nebylo, tak j volíme Pustých Jakarticích v hospodě,“ usmívá se Kristýna Chmelařová, která zařízení provozuje. 


Během dvou hodin přišla v Pustých Jakarticích k volbám polovina ze zapsaných voličů.

Volební účast v Opavě pak byla za oba volební dny 38%. V komunálních volbách v r. 2014 hlasovalo o něco méně voličů, a to 33%.


Zatímco v končícím volebním období zasedalo v městském zastupitelstvu 9 subjektů, v následujících letech to bude ještě o jeden více. Nově zde přibylo politické hnutí Svoboda a přímá demokracie. Vítězem voleb se stalo stejně jako před 4 lety hnutí ANO, které získalo 22% hlasů, tedy 10 mandátů a mohlo by získat post primátora.

„Kandidátem na primátora je Tomáš Navrátil, naše dvojka. Nicméně to neznamená, že já nebudu usilovat o místo ve vedení města,“ nechal se slyšet lídr kandidátky ANO Igor Hendrych.

Vítěz voleb chce oslovit všechny subjekty, které získaly zastupitelský mandát. Nicméně, nejprve přichází na řadu druhý nejsilnější hráč - sdružení ODS, TOP 09, Soukromníci a nezávislí kandidáti, které by do případné koalice mohlo přinést 6 mandátů.

„Myslím, že je tu velký potenciál se domluvit,“ připustil Marek Veselý, lídr společné kandidátky.

Vítěznou trojku uzavírá sdružení Piráti & Opavané, které počet svých mandátů, ve srovnání s minulými volbami, víc jak zdvojnásobilo.

„ Jsme spokojeni, pět je protě více než 2,“ usmívá se jednička kandidátky Hana Brňáková.

Sociální demokraté, kteří si v končícím volebním období drží post primátora, přišli o dva mandáty, k dispozici teď mají 4.

„Určitě to považuji za  zklamání, že se snížil počet mandátů,“ reagoval dosavadní primátor Radim Křupala.


K povolebnímu vyjednáváním pozvalo vítězné ANO kromě sdružení kolem ODS, Piráti & Opavany a také hnutí Občané městských částí Opavy.

"Takto by to byla pohodlná 24, ale jak jsme před volbami řekli, chceme se bavit se všemi stranami, protože  hledáme širší podporu pro prosazování dlouholetých strategií,“ připustil kandidát na primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Po volbách v r. 2014 se vítěznému ANO podařilo udržet koalici pouze jediný rok. A to kvůli rozporům uvnitř hnutí. Funkci primátora muselo přenechat sociálním demokratům a na další tři roky zamířit do opozice.

"Řekl bych, že tady je celá řada rizikových faktorů. Sečteno, podtrženo: stabilita opavského zastupitelstva bude záviset na tom, nakolik bude stabilní hnutí ANO a nakolik dokáže zkrotit ambice svých jednotlivých členů, přemýšlí nezávislý novinář Ivo Mludek.

Jednání budou ještě pokračovat. Může je usnadnit také fakt, že všechny subjekty spolupracovaly v končícím volebním období v opozici. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy