Mezinárodní den archeologie se slavil po celém světě. Tato akce měla za úkol přiblížit vědní obor, který se zábývá studováním lidské společnosti z artefaktů, které se dochovaly. A tak vedle Slezského zemského muzea vyrostla výheň na odlévání mědi a bronzu. Právě takto zřejmě v pravěku lidé vytvářeli nejrůznější sošky, šperky nebo hřeby. Štípáním pazourku zase vznikaly nejrůznější hroty, čepele a škrabadla.
„Ke štípání používám měděnou palici, ale ta už je z pozdější doby. Dříve na to používali parůžky. Prostě parohy od sobů či od jelenů,“ vysvětluje Martin Macášek, který pazourky sbírá a pravěkým způsobem je opracovává.
Kolem ohně se sesedli pravěcí lidé zahalení do kožešin, aby zahráli na štěrkátko z mušlí, na kameny nebo na kosti. Takto nějak mohly vypadat první pokusy o muzicírování ve starší době kamenné.
Návštěvníci akce se mohli nejen přesvědčit, že archeologie není jen strohou akademickou disciplínou, ale že je také moderním oborem, který umí zjištěné poznatky o životě před mnoha tisíciletím lidem zajímavě přiblížit.
„Jestli to takto úplně přesně probíhalo takto, tak to je vždycky zavádějící a kdybychom to věděli, tak bychom už o tom nemuseli bádat,“ usmívá se archeolog a organizátor akce Jiří Juchelka.
Práci archeologů si mohli vyzkoušet také nejmenší návštěvníci akce formou nejrůznějších her a úkolů. Ve speciálních rukavicích si mohli prohlédnout skutečné historické předměty z muzejního depozitáře.
Na výstavě s názvem Lovci mamutů ve Slezsku byl mimořádně k vidění asi dvou metrový kel z mamuta. Další exponáty z muzejních sbírek pak budou vystaveny ještě do 25. listopadu.