Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den archeologie: pravěká hudba i řemesla

  • Opava,

Na mnoha místech v republice se slavil Mezinárodní den archeologie. Slezské zemské muzeum v Opavě připravilo pro návštěvníky ukázky pravěkých řemesel, zahrála paleolitická kapela a vystaveny byly také některé zajímavé nálezy z muzejních sbírek.

Mezinárodní den archeologie se slavil po celém světě. Tato akce měla za úkol přiblížit  vědní obor, který se zábývá studováním  lidské společnosti z artefaktů, které se dochovaly. A tak vedle Slezského zemského muzea vyrostla výheň na odlévání mědi a bronzu.  Právě takto zřejmě v pravěku lidé vytvářeli nejrůznější sošky, šperky nebo hřeby. Štípáním pazourku zase vznikaly nejrůznější hroty, čepele a škrabadla.

 „Ke štípání používám měděnou palici, ale ta už je z pozdější doby. Dříve na to používali parůžky. Prostě parohy od sobů či od jelenů,“ vysvětluje Martin Macášek, který pazourky sbírá a pravěkým způsobem je opracovává.

Kolem ohně se sesedli pravěcí lidé zahalení do kožešin, aby zahráli na štěrkátko z mušlí, na kameny nebo na kosti. Takto nějak mohly vypadat první pokusy o muzicírování ve starší době kamenné.

Návštěvníci akce se mohli nejen přesvědčit, že archeologie není jen strohou akademickou disciplínou, ale že je také moderním oborem, který umí zjištěné poznatky o životě před mnoha tisíciletím lidem zajímavě přiblížit.

„Jestli to takto úplně přesně probíhalo takto, tak to je vždycky zavádějící a kdybychom to věděli, tak bychom už o tom nemuseli bádat,“ usmívá se archeolog a organizátor akce Jiří Juchelka.

Práci archeologů si mohli vyzkoušet také nejmenší návštěvníci akce formou nejrůznějších her a úkolů. Ve speciálních rukavicích si mohli prohlédnout skutečné historické předměty z muzejního depozitáře.

Na výstavě s názvem Lovci mamutů ve Slezsku byl mimořádně k vidění asi dvou metrový kel z mamuta. Další exponáty z muzejních sbírek pak budou vystaveny ještě do 25. listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy