Den archeologie: pravěká hudba i řemesla

  • 15:15,
  • Opava ,

Na mnoha místech v republice se slavil Mezinárodní den archeologie. Slezské zemské muzeum v Opavě připravilo pro návštěvníky ukázky pravěkých řemesel, zahrála paleolitická kapela a vystaveny byly také některé zajímavé nálezy z muzejních sbírek.

Mezinárodní den archeologie se slavil po celém světě. Tato akce měla za úkol přiblížit  vědní obor, který se zábývá studováním  lidské společnosti z artefaktů, které se dochovaly. A tak vedle Slezského zemského muzea vyrostla výheň na odlévání mědi a bronzu.  Právě takto zřejmě v pravěku lidé vytvářeli nejrůznější sošky, šperky nebo hřeby. Štípáním pazourku zase vznikaly nejrůznější hroty, čepele a škrabadla.

 „Ke štípání používám měděnou palici, ale ta už je z pozdější doby. Dříve na to používali parůžky. Prostě parohy od sobů či od jelenů,“ vysvětluje Martin Macášek, který pazourky sbírá a pravěkým způsobem je opracovává.

Kolem ohně se sesedli pravěcí lidé zahalení do kožešin, aby zahráli na štěrkátko z mušlí, na kameny nebo na kosti. Takto nějak mohly vypadat první pokusy o muzicírování ve starší době kamenné.

Návštěvníci akce se mohli nejen přesvědčit, že archeologie není jen strohou akademickou disciplínou, ale že je také moderním oborem, který umí zjištěné poznatky o životě před mnoha tisíciletím lidem zajímavě přiblížit.

„Jestli to takto úplně přesně probíhalo takto, tak to je vždycky zavádějící a kdybychom to věděli, tak bychom už o tom nemuseli bádat,“ usmívá se archeolog a organizátor akce Jiří Juchelka.

Práci archeologů si mohli vyzkoušet také nejmenší návštěvníci akce formou nejrůznějších her a úkolů. Ve speciálních rukavicích si mohli prohlédnout skutečné historické předměty z muzejního depozitáře.

Na výstavě s názvem Lovci mamutů ve Slezsku byl mimořádně k vidění asi dvou metrový kel z mamuta. Další exponáty z muzejních sbírek pak budou vystaveny ještě do 25. listopadu.
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.10. 21:50
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 18.10. 21:50
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 18.10. 21:50
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Alžběta Balejková
Opava
od 97 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu