Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavou budou jezdit moderní trolejbusy

  • Opava,

Opavský dopravní podnik vymění 8 starých trolejbusů za moderní vozy s baterií, která se nabíjí z trakčního vedení a díky tomu pak může vůz ujet až 10 kilometrů mimo troleje. Kdo se chce starými trolejbusy ještě naposledy svézt, může tak udělat v rámci akce, během které bude vystavený současný i historický vozový park dopravního podniku.

Po 35 letech končí svou službu v Opavě poslední trolejbusy značky Škoda 14 Tr. První z nich brázdily město už v r. 1983. Poslední dodal český výrobce v roce 1995 a 96. Z této „várky“ jich můžete potkat v ulicích ještě osm. Ale už jen pár dní. Protože i ty nahradí bezbariérové, klimatizované vozy, které mohou využívat trakční baterie na dojezd až 10 kilometrů.

„Pořízení je jednak věcí přirozené obnovy, protože ty staré už jsou opravdu morálně zastaralé,“ říká ředitel MDPO Jaromír Walaski.

Desítku  nových trolejbusů vyrobila pro dopravní podnik plzeňská Škodovka a do Opavy putovaly na podvalníku. Teď vyrazí na linku 221  Kylešovice - hypermarket Albert. Část trasy pojedou pod trolejemi a budou si tak moci nabít baterku, aby mohly jet mimo trakční vedení.

„Můžeme říci, že tento typ trolejbusu je opravdu unikát, protože jsme skutečně první, kteří jej začneme provozovat,“ doplňuje Walaski.

Ještě než k tomu ale dojde, sluší se starými trolejbusy pěkně rozloučit. Udělá to  tento 18 metrů dlouhý fešák. Takovýto kloubový trolejbus měl totiž před před víc jak dvaceti lety jezdit z Opavy do Hradce nad Moravicí. Nakonec z toho ale sešlo.

"Plány na rozvoj trolejbusové dopravy byly mnohem velkorysejší, než se nakonec uskutečnily. Souviselo to s tehdejší vládní strategií, která se snažila snížit spotřebu ropných paliv, vrací se do historie Libor Hinčica, šéfredaktor časopisu Československý dopravák.

V sobotu 10.11. 2018 vyrazí tento krasavec do opavských ulic a spolu s ostatními historickými vozy bude  rozvážet cestující po zajímavých památkách, jako např. Slezské divadlo, opevnění v Milostovicích nebo zámek Raduň. 
Nahlásit chybu


K tématu