Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová expozice přímo na opavské radnici

  • Opava,

Malá expozice, která dokumentuje historii Opavy, vznikla na půdě zdejší radnice. S myšlenkou přišel před téměř 20 lety tajemník města Tomáš Elis, který začal shromažďovat zajímavé historické předměty. Ty nejzajímavější jsou teď vystaveny.

Když Tomáš Elis nastupoval v r. 1998 do funkce magistrátního tajemníka, musel si prostudovat inventární soupisy majetku města. A zde našel hned několik zajímavých obrazů, grafik i map. Ty daly základ sbírce, kterou začal postupně rozširovat také o další pozoruhodnosti. Prohlédnout si je teď mohou návštěvníci v nově vzniklé expozici přímo na opavské radnici.

„Expozice obsahuje předměty, které zahrnují výlučně historii Opavy. Můžeme ji datovat lety1880 -1945. Jsou to vlastně předměty každodenní potřeby,“ říká Tomáš Elis, který se do sestavování sbírky před lety pustil.

Místo pro expozici se našlo na zrekonstuované půdě. Za zmínku stojí tento funkční automat na výdej cukrovinek firmy Fiedor, pozoruhodné je také kadeřnické umyvadlo, najdete tady sklo a porcelán ze zdejších hospod a kaváren, šicí stroje vyrobené firmou Minerva, či zboží prodáváné v obchodním domě Breda &Weinstein.

„Většinu jsme získali tak, že nám je přišli nabízet vlastníci. Kteří je vlastnili nebo náhodou objevili,“ dodává Elis.

Exponátů je tady na 80. Celkem ale sbírka čítá na 300 položek, které do ní mohl Tomáš Elis zakoupit také díky vedení města a postupně šesti primátorům, kteří uvolnili na sbírku finance.

Expozice Na Hlásce na vás dýchne starými časy. Prohlédnout si ji můžete přijít do 21. prosince. A pak také po Novém roce.


Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail