Reklama

Tři výstavy v Domě umění v Opavě

  • 17. ledna 2019,
  • 15:57,
  • Opava ,
  • Katka Geryková

Hned tři výstavy jsou k vidění v opavském Domě umění. V rámci česko-polského projektu zde představují umělci svá díla na motivy aforismů Franze Kafky, místo zde mají také klauzurní a diplomové práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity a také grafiky Terezy Smetanové.

Stáhnout video
Reklama

Přízemí  a také prostor  kostela Sv. Václava patří Franzi Kafkovi. Uvidíte zde několik jeho portrétů a pak také díla inspirovaná jeho aforismy. Výstava představuje práce, které vznikly v rámci česko - polského projektu Akademie výtvarných umění v Krakově a Ostravské univerzity.  

 „Velmi si Kafky vážím, byl to podle mne významný spisovatel, ve kterém se snoubí hned několik aspektů: byl Židem, psal německy, žil v Praze… to mne fascinovalo. A nejvíce jeho aforismy,“ vysvětluje námět projektu  Zbigniew Bajka z Akadeie výtvarných umění v Krakově, který výstavu připravil. A to díky úzké spolupráci s kolegy z Fakulty umění Ostravské univerzity:

„Toto jsou umělci, autoři, pedagogové uměleckých škol, kteří reagují na téma Kafky. Konkrétně na jednotlivé aforismy,“  popisuje Marek Sibinský,

V oratoři představuje svá díla ostravská grafička Tereza Smetanová. Její díla připomínají fotografii. Soubor linorytů je inspirovaný rodným městem, trochu syrovým a nehostinným a pak také netknutou přírodou:  „Ona totiž vychází z Ostravy, ale   víceméně odtud podle těch děl utíká. Ona nachází širokou perspektivu v krajině, např. Krkonoš a Šumavy,“ charakterizuje dílo kunshistorik Dieter Schallner.

V 1. a druhém patře si můžete prohlédnout ročníkové, diplomové a disertační práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Uvidíte zde skvělé dokumentární, inscenované i portrétní snímky.

Všechny tři výstavy zůstanou  v opavském Domě umění do 10. března.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 18.08. 9:34
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.08. 9:34
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o.
Opava
od 16 500 Kč

Detail

Slezská univerzita v Opavě
Opava
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu