Tři výstavy v Domě umění v Opavě

  • 15:57,
  • Opava ,

Hned tři výstavy jsou k vidění v opavském Domě umění. V rámci česko-polského projektu zde představují umělci svá díla na motivy aforismů Franze Kafky, místo zde mají také klauzurní a diplomové práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity a také grafiky Terezy Smetanové.

Přízemí  a také prostor  kostela Sv. Václava patří Franzi Kafkovi. Uvidíte zde několik jeho portrétů a pak také díla inspirovaná jeho aforismy. Výstava představuje práce, které vznikly v rámci česko - polského projektu Akademie výtvarných umění v Krakově a Ostravské univerzity.  

 „Velmi si Kafky vážím, byl to podle mne významný spisovatel, ve kterém se snoubí hned několik aspektů: byl Židem, psal německy, žil v Praze… to mne fascinovalo. A nejvíce jeho aforismy,“ vysvětluje námět projektu  Zbigniew Bajka z Akadeie výtvarných umění v Krakově, který výstavu připravil. A to díky úzké spolupráci s kolegy z Fakulty umění Ostravské univerzity:

„Toto jsou umělci, autoři, pedagogové uměleckých škol, kteří reagují na téma Kafky. Konkrétně na jednotlivé aforismy,“  popisuje Marek Sibinský,

V oratoři představuje svá díla ostravská grafička Tereza Smetanová. Její díla připomínají fotografii. Soubor linorytů je inspirovaný rodným městem, trochu syrovým a nehostinným a pak také netknutou přírodou:  „Ona totiž vychází z Ostravy, ale   víceméně odtud podle těch děl utíká. Ona nachází širokou perspektivu v krajině, např. Krkonoš a Šumavy,“ charakterizuje dílo kunshistorik Dieter Schallner.

V 1. a druhém patře si můžete prohlédnout ročníkové, diplomové a disertační práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Uvidíte zde skvělé dokumentární, inscenované i portrétní snímky.

Všechny tři výstavy zůstanou  v opavském Domě umění do 10. března.
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 19.10. 0:02
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 19.10. 0:02
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 19.10. 0:02
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Alžběta Balejková
Opava
od 97 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu