Reklama

Saturnin rozesmál publikum Slezského divadla

  • 22. ledna 2019,
  • 15:19,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Slezské divadlo uvedlo novou dramatizaci slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin.Pro zdejší soubor ji napsal šéf činohry Jiří Seydler, který se zároveň ujal režie. Přestože se příběh odehrává ve 40. letech minulého století, baví diváky i dnes.

Reklama

Sluha Saturnin – inteligentní a vtipný, s velkou představivostí a hravostí je nejprve svému pánovi na obtíž. Především poté, co jej přestěhuje na hausbót a udělá z něj neohroženého krotitele tygrů a siláka. Až časem vyjde najevo, že všechny tyto na první pohled nepříjemnosti, měly vést k tomu, aby se slečna Barbora zamilovala do Saturninova pána. Ten je zároveň postavou, která na ty všechny peripetie vzpomíná.

„Na první pohled není moje postava ničím extra výrazná, ale o to je to těžší, složitější, zodpovědnější zahrát. Člověk musí nahrávat partnerům, vést děj, já jsem vlastně vypravěčem příběhu,“ říká Daniel Volný.

Velké vzrušení na scéně způsobí vždy teta Kateřina, která se, nezvána, na hausbót přistěhuje se svým rozmazleným synkem Miloušem. Její hysterické záchvaty i neustálé citování přísloví k příběhu neodmyslitelně patří.

„Mně se, musím říct, ten text neučil lehce. Je hodně stylizovaný a dalo mi to dost práce,“ svěřila se Kamila Srubková, která tetu Kateřinu ztvárnila.

Tento oblíbený humoristický román ostravského rodáka Zdeňka Jirotky byl zdramatizován již mnohokrát. A stal se výzvou také pro Jiřího Seydlera. Své zpracování ozvláštnil vtipnými vstupy členů jevištní techniky.

„Proto jsem kulisáky povýšil do role němých sluhů, tzn. do role lidí, kteří vystupují na nasvícené scéně a řekněme, že pointují i některé situace,“ mluví o svém záměru režisér.

Jejich příchod na jeviště vždy konturují salvy smíchu, a to přesto, že právě třeba přestavují scénu na jevišti.
JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.06. 17:38
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.06. 17:38
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Radek Pokora
Opava
od 25 000 Kč do 45 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu