Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čtenáři si nově půjčují knihy sami

  • Opava,

V Knihovně Petra Bezruče v Opavě, si mohou čtenáři nově sami půjčovat knihy. Slouží k tomu samoobslužný terminál, který jednotlivé publikace načte a připíše ke konkrétnímu čtenářskému kontu. Lidé ale novinku využívají velmi obezřetně; zatím spíš dávají přednost knihovnicím za pultem.

Zatímco vracet knihy musí čtenáři přímo knihovnicím, vypůjčit si je mohou sami. A ušetří tím třeba čas, který by strávili ve frontě a čekali, až totéž udělá pracovnice knihovny. Čtečka díky speciálním kódům, kterými je označeno na 75 000 knih v regálech, načte na příslušné čtenářské konto knihy. Ty musí být položené na vyznačeném místě.

„Čtenář si může např. prodloužit své knížky nemusí čekat ve frontě pokud tam je více čtenářů,“ informuje ředitelka Knihovny P. Bezruče Zuzana Bornová.

Zda si čtenář načetl opravdu všechny publikace, které si odnáší domů, prověří bezpečnostní rámy.

Přestože je tento nový systém odbavování knih v oddělení pro dospělé už pár týdnů, lidé jej zatím příliš nevyužívají.

„Spíš dávají přednost nám, ale mladší ročníky jsou odvážnější a začínají využívat tuto novinku,“ konstatuje knihovnice Michaela Hrbáčová.

Tento samoobslužný terminál zatím funguje pouze v hlavní budově opavské knihovny. V budoucnu by se mohl také v největší pobočce v Opavě Kateřinkách.Nahlásit chybu


K tématu