Opravy opavské konkatedrály začínají

  • 14:30,
  • Opava,

Konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie, která je druhým sídelním kostelem ostravsko-opavského biskupa,  čeká rozsáhlá rekonstrukce. Práce budou probíhat nejen na fasádě, ale také uvnitř.  Bohoslužby se kvůli tomu na dva roky přesunou do nedalekého Kostela sv. Vojtěcha.

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie je jednou z nejstarších staveb Opavy. Tato stavba z neomítnutých cihel byla vybudována na místě původního románského kostela ve 14. století. Historie tady zanechala také stopy v podobě barokního interiéru či renesanční kaple. Je to dokonalá učebnice architektury.

„Nejstarší fáze je románsko – gotická. Ta gotika je přítomna nejen ve vnějšku, ale také v zajímavých klenbách , které se dochovaly v bočních prostorách, upozorňuje historik Pavel Šopák.

Zásadnější opravy této národní kulturní památky probíhaly  po II. světové válce – to se měnila okna. A pak ještě v roce 2014.

„ Opravovala se střecha. Ale nedostalo se zatím na opravy vnějšího pláště: oken, dveří, omítek, režného zdiva, kamenických částí,“ vyjmenovává Miroslav Přikryl, z Biskupství ostravsko-opavského, které opravu konkatedrály realizuje.

Kostel už je vystěhovaný: zmizely obrazy, lavice i výzdoba. Teď přijdou dělníci a pustí se do oprav. Rekonstrukce vyjde na 76,6 milionů Kč a bude největší investicí do obnovy sakrálních staveb v ostravsko-opavské diecézi. Většina peněz je uvolněna z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Tento prostor, který dosud sloužil jako skladiště, bude po rekonstrukci místem příležitostné galerie,“ popisuje opavský děkan Jan Czudek.

Kvůli opravám je teď konkatedrála uzavřená. Věřící, kteří zde chodili na bohoslužby, se teď musí přesunout do nedalekého kostela sv. Vojtěcha. Dominantu Opavy s nejvyšší kostelní věží, která má 102 metry, teď zahalí lešení. Rekonstrukce bude hotová na konci příštího roku.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 12.11. 14:34
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 12.11. 14:34
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 12.11. 14:34
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků