Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři opravují sochu Opavy

  • Opava,

Restaurátoři se pustili do rekonstrukce sochy Znovuzrození nové Opavy, která zdobí Sady Svobody. Snaží se spravit drobné praskliny, kterými by mohlo zatékat. Sochu před víc jak 60 lety vytvořil Vincenc Havel. Modelem mu tehdy stála Jana Ryplová, za kterou jsme se vypravili.

Štíhlá, elegantní a energií sršící dáma by jistě inspirovala umělce dnes stejně, jako před 61 lety. Šedivé vlasy, drobné vrásky a veselá jiskra v očích dělají z Jany Ryplové krásnou ženu i v letech. A tak není divu, že si ji tenkrát vyhlédl sochař Vincenc Havel a chtěl, aby mu stála modelem. Bylo jí pouhých 14 let a umění ji moc nezajímalo.

„Když jsem tam stála pět minut, už mi to dělalo problémy. Tak jsem mistra prosila, abych si mohla odpočinout. Zpočátku nechtěl, protože říkal, že je potom těžké nastavit to postavení správně,“ vzpomíná Jana Ryplová.

Z pískovce vznikla v r. 1958 socha s názvem Znovuzrození nové Opavy, která ozdobila fontánu v Sadech Svobody. Stala se symbolem města i místem setkání Opavanů. Až dosud odolávala času. Nyní se ale restaurátoři museli pustit do oprav.

„Snažíme se zajistit staticky praskliny, slepit je nerezovými táhly tak, abychom tu památku nemuseli demontovat,“ vysvětluje sochař a restaurátor Tomáš Skalík.

Epoxidová pryskyřice zaplnila místa, kde voda a povětrnostní vlivy nechaly svůj otisk.

Narušená místa pak restaurátoři zatmelili.

Renovaci potřeboval také podstavec a hubice, ze kterých tryská voda do fontány. Zatím sochu halí lešení. Ovšem už brzy se budou moci lidé pokochat pohledem na krásnou dívku, vytesanou z pískovce. Přijde jistě i Jana Ryplová.

Nahlásit chybu
René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail