Reklama

Restaurátoři opravují sochu Opavy

  • 17. dubna 2019,
  • 14:35,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Restaurátoři se pustili do rekonstrukce sochy Znovuzrození nové Opavy, která zdobí Sady Svobody. Snaží se spravit drobné praskliny, kterými by mohlo zatékat. Sochu před víc jak 60 lety vytvořil Vincenc Havel. Modelem mu tehdy stála Jana Ryplová, za kterou jsme se vypravili.

Reklama

Štíhlá, elegantní a energií sršící dáma by jistě inspirovala umělce dnes stejně, jako před 61 lety. Šedivé vlasy, drobné vrásky a veselá jiskra v očích dělají z Jany Ryplové krásnou ženu i v letech. A tak není divu, že si ji tenkrát vyhlédl sochař Vincenc Havel a chtěl, aby mu stála modelem. Bylo jí pouhých 14 let a umění ji moc nezajímalo.

„Když jsem tam stála pět minut, už mi to dělalo problémy. Tak jsem mistra prosila, abych si mohla odpočinout. Zpočátku nechtěl, protože říkal, že je potom těžké nastavit to postavení správně,“ vzpomíná Jana Ryplová.

Z pískovce vznikla v r. 1958 socha s názvem Znovuzrození nové Opavy, která ozdobila fontánu v Sadech Svobody. Stala se symbolem města i místem setkání Opavanů. Až dosud odolávala času. Nyní se ale restaurátoři museli pustit do oprav.

„Snažíme se zajistit staticky praskliny, slepit je nerezovými táhly tak, abychom tu památku nemuseli demontovat,“ vysvětluje sochař a restaurátor Tomáš Skalík.

Epoxidová pryskyřice zaplnila místa, kde voda a povětrnostní vlivy nechaly svůj otisk.

Narušená místa pak restaurátoři zatmelili.

Renovaci potřeboval také podstavec a hubice, ze kterých tryská voda do fontány. Zatím sochu halí lešení. Ovšem už brzy se budou moci lidé pokochat pohledem na krásnou dívku, vytesanou z pískovce. Přijde jistě i Jana Ryplová.
Čarostřelec / opera

Zítra 19:00 - 15.06. 22:52
Opava, Slezské divadlo Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 15.06. 22:52
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 15.06. 22:52
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

HAGEMANN a.s.
Opava
od 100 Kč do 150 Kč

Detail

HAGEMANN a.s.
Opava
od 100 Kč do 150 Kč

Detail

Vilibald Pustelník
Opava
od 80 Kč do 85 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu