Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava se připravuje na změnu klimatu

  • Opava,

Opava se připravuje na změnu klimatu. Tento dokument analyzuje, současný stav a konkretizuje rizika globálního oteplování. Obsahuje také návrhy, jak by bylo možné negativní dopady na život ve slezské metropoli zmírnit.

Horká léta s teplotami nad třicítkou, teplé noci, méně časté srážky a v nížinách zimy téměř bez sněhu – to jsou změny, které přináší globální oteplování a je třeba se na ně připravit. Na mnohé upozorňuje také výstava, která je nyní k vidění v nákupním centru Breda & Weinstein. Vznikla také adaptační strategie, která shrnuje situaci ve městě a upozorňuje na to, co bude potřeba změnit. Její autor, Zdeněk Frélich, k obsahu říká: Zabýváme se zelení ve veřejném prostoru a celkově prostředím ve veřejném prostoru. Dalším tématem je nakládání s dešťovými vodami, které jsou odváděny do kanalizace a čistírny odpadních vod a pak chybí v půdě.“

Problém s vodou je teď znát velmi intenzivně. Přesto, že jaro by mělo být podle zažitých zvyklostí deštivé, voda v přírodě chybí.

„Kvůli rostoucím teplotám se zvyšuje výpar a kvůli rozkolísanému režimu budou srážky přicházet v nepravidelných vlnách v podobě častějšího výskytu přívalových srážek. Vodu, která spadne intenzivně při bouřkách, bude problém zadržet, aby neodtekla bez užitku,“ upozorňuje na úskalí globálního oteplování meteorolog Michal Žák.

Dokument se věnuje také krajině v okolí města nebo dopravě. Navrhuje, jaká opatření udělat, aby změny klimatu byly pro obyvatele snesitelné. Jako například přivést více vodních prvků a zeleně do města nebo také podpora ekologické dopravy či snižování spotřeby energie.

„Tento strategický dokument už je zcela hotový. Ještě ně něj ale bude navazovat akční plán, kde budou jednotlivé kapitoly rozpracovány pro konkrétní potřeby města,“ říká náměstek primátora Michal Jedlička (KDU-ČSL).

K sepsání tohoto dokumentu přispěli i občané. Společně s odborníky totiž vytvořili už dříve pocitovou mapu horka, na které označil nejproblémovější místa ve městě.

Nahlásit chybu
Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

CHESPA CZ s.r.o. - pracoviště
Opava
od 24 000 Kč/měsíc

Detail

AGROZEA, spol. s r. o.- pracoviště: Hlučín kravín - za tratí
Hlučín
od 26 000 do 31 000 Kč/měsíc

Detail