Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V trolejbuse cestující zaplatí bankovní kartou

  • Opava,

Po Ostravě a Praze se také Opava připojí k městům, kde bude možné platit jízdné v městské hromadné dopravě bezkontaktní bankovní kartou. Cestující se mohou přestat obávat toho, že nebudou mít přesný obnos, kterým by jízdenku přímo při nástupu do vozu, mohli zaplatit.

Pokud cestujete v Opavě hromadnou dopravou, musíte myslet na to, abyste u sebe měli patřičný obnos v mincích. Zatímco dříve prodával jízdenky ve voze průvodčí, nyní to dělá automat. To se ale změní: za pár dní bude možné zaplatit jízdenku bankovní kartou. Stejně, jako třeba v Ostravě nebo v Praze.

„Bankovní karty by měly začít fungovat od začátku července. Nechtěl bych tvrdit, že od prvního, protože se nám zpozdily dodávky terminálů.Takže začátek července by se dal brát jako pevnější termín,“ informuje Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava

Terminály pro bezkontaktní odbavení cestujících s pomocí bankovní karty budou k dispozici na 11 trolejbusových linkách, ve 33 vozech. Autobusy by mohly přijít na řadu příští rok poté, co se nový systém platby vyzkouší v pilotním projektu.

„Jeden vůz trvá namontovat 2-3 hodiny a nyní máme asi polovinu vozů namontovaných, říká mistr údržby Miroslav Kubáň.

Už od května mají majitelé chytrých telefonů možnost zakoupit si jízdenku s pomocí mobilní aplikace Opavská jízdenka. Za přepravu takto dosud zaplatilo 2,500 cestujících.

Hotovost budou moci cestující v městské dopravě využívat ještě do poloviny příštího roku. Pak automaty na mince z vozů zmizí a nákup za hotové se bude realizovat jinak.

„Jsou ve hře dvě možné varianty: buď light karty nebo obyčejné papírové jízdenky s čárkovým nebo QR kódem,“ doplňuje Gebauer.

Od začátku července cestující musí počítat ještě s další změnou: po 7 letech dojde ke zdražení základního jízdného o dvě koruny , a to na 15 korun. S tím, že cestující, kteří budou využívat platbu bankovní kartou či kartou ODIS zaplatí méně - 13 nebo 12 korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy