Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V jakém stavu jsou opavská hřiště pro děti a kdo se ně stará?

  • Opava,

Pracovníci technických služeb dohlížejí na bezpečnost veřejných dětských hřišť: každý týden obcházejí všech 35, které na území Opavy jsou a kontrolují, zda je vše v pořádku. A kvůli nedotaženému šroubku nehrozí dětem úraz.

Hřiště pod Ptačím vrchem nebo v Městských sadech – to jsou dvě lokality v Opavě, které děti ke hrám lákají nejčastěji. A tak není divu, že nápor capartů houpačky, skákadla nebo průlezky nevydrží. Proto dětská hřiště pravidelně kontrolují pracovníci technických služeb. To aby nedošlo k úrazu.

„Většinou se uvolňují šrouby, madla nebo se rozbijí sedátka na houpačkách a to se musí se rychle měnit,“ přibližuje Ivo Holeš z opavských technických služeb.

Na starosti mají muži v montérkách 35 hřišť v nejrůznějších částech Opavy. Ze svých kontrol je znají nazpaměť. Velmi podrobně je totiž prohlížejí. Každý nedostatek, který zjistí, zapíší a hned odstraní.

„Minimálně 1x týdně děláme vizuální kontrolu dětských hřišť, která je prováděna zároveň s úklidem. Jednou měsíčně jsou to podrobnější kontroly, kdy se sledují pohyblivé části dětských hřišť.“ vysvětluje Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

Jednou ročně pak přichází na řadu odborná technická kontrola, která hodnotí známky koroze či rozpadu, sleduje provedené opravy a také zda jsou použité prvky konstruovány podle legislativně platných parametrů. Tato kontrola je zcela zásadní pro zdárné fungování hřiště. Proběhnout musí ještě před zahájením sezónního provozu, který trvá asi půl roku.

„Je to v závislosti na klimatických podmínkách, na počasí. Řekněme, že už od března se ta hřiště začínají plnit,“ říká Girášek

Speciální četa dohlíží také na čistotu písku a pravidelně přiváží nový.

Technické služby stojí údržba hřišť asi 700 000 korun ročně. Z této částky se hradí také nehody, které nevznikly opotřebením materiálu, ale také úmyslným zničením. Takových případů ale naštěstí není mnoho.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy