Reklama

Vyšší tráva ve městě - současný trend

  • 3. července 2019,
  • 15:32,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Vyšší tráva má v Opavě pomoci udržet chlad v době letního horka. Říká to Adaptační strategie na změnu klimatu, kterou opavští zastupitelé přijali na jaře. Technické služby tak letos sníží počet sečí. Na některých místech zahradníci zakládají záhony kvetoucích luk – ty se obejdou bez kosení po celé léto.

Reklama

Sekat či nesekat? Nad touto otázkou se zamýšlejí ekologové i politici. Zatímco přírodě delší travnatý porost prospívá, alergici to tak vnímat nemusí. Každopádně si budou muset Opavané na o něco vyšší trávu zvyknout. Vyplývá to z adaptační strategie na změnu klimatu, kterou přijali zastupitelé. Má za úkol ochladit rozpálené město.

„Jedno z doporučení  uvedených ve strategii je, snížit množství pokosu trávy a nechávat, ji vyššího vzrůstu,“ říká Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

 „Když je ta tráva delší, lépe zadržuje vodu a vlhko. A půda pod ní se tak rychle neodpařuje a nevysušuje, vysvětlil spoluautor adaptační strategie Zdeněk Frélich.

Technické služby udržují ve městě asi 100 ha zelených ploch. Jde o trávu v parcích, na sídlištích nebo podél vozovek. Na každé z těchto míst přijíždějí sekací stroje v jiných frekvencích: nejméně 3x, nejvíce 7x  za sezónu. Každopádně  trávu nechávají vyššího vzrůstu, aby neusychala.

„Travnaté plochy máme rozděleny do tříd podle intenzity údržby. Je rozdíl mezi těmi, které jsou v centru města, na okraji, v parku. V lokalitách, které jsou využívané. Sekáme častěji,“ vysvětluje Marie Vavrečková, ved. odb. životního prostředí z opavského magistrátu.

Takto vykvetlo Náměstí Republiky. Je zde jedna z devíti květnatých luk, které se vloni na veřejných prostranstvích místo trávníku objevily. Výhoda je jednak estetická a pak  také praktická – nemusí se kosit.

 „Vysazujeme jednak letničkovou směs – na jaře, na jeden rok a příští rok se musí vysét znovu.Pak vyséváme druhý typ to jsou trvalé směsi,“ popisuje Karel Škrobánek, vedoucí provozovny zahradnictví, Technické služby Opava

S vyséváním květnatých luk ve městě budou technické služby pokračovat. Luční květy nahradí tradiční zeleň či výsadbu begonií a afrikánů.          
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 19.07. 6:23
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 19.07. 6:23
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Areál Cihelny Hlučín s.r.o
Opava
od 17 000 Kč

Detail

make a profit s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč do 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu