Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyšší tráva ve městě - současný trend

  • Opava,

Vyšší tráva má v Opavě pomoci udržet chlad v době letního horka. Říká to Adaptační strategie na změnu klimatu, kterou opavští zastupitelé přijali na jaře. Technické služby tak letos sníží počet sečí. Na některých místech zahradníci zakládají záhony kvetoucích luk – ty se obejdou bez kosení po celé léto.

Sekat či nesekat? Nad touto otázkou se zamýšlejí ekologové i politici. Zatímco přírodě delší travnatý porost prospívá, alergici to tak vnímat nemusí. Každopádně si budou muset Opavané na o něco vyšší trávu zvyknout. Vyplývá to z adaptační strategie na změnu klimatu, kterou přijali zastupitelé. Má za úkol ochladit rozpálené město.

„Jedno z doporučení  uvedených ve strategii je, snížit množství pokosu trávy a nechávat, ji vyššího vzrůstu,“ říká Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

 „Když je ta tráva delší, lépe zadržuje vodu a vlhko. A půda pod ní se tak rychle neodpařuje a nevysušuje, vysvětlil spoluautor adaptační strategie Zdeněk Frélich.

Technické služby udržují ve městě asi 100 ha zelených ploch. Jde o trávu v parcích, na sídlištích nebo podél vozovek. Na každé z těchto míst přijíždějí sekací stroje v jiných frekvencích: nejméně 3x, nejvíce 7x  za sezónu. Každopádně  trávu nechávají vyššího vzrůstu, aby neusychala.

„Travnaté plochy máme rozděleny do tříd podle intenzity údržby. Je rozdíl mezi těmi, které jsou v centru města, na okraji, v parku. V lokalitách, které jsou využívané. Sekáme častěji,“ vysvětluje Marie Vavrečková, ved. odb. životního prostředí z opavského magistrátu.

Takto vykvetlo Náměstí Republiky. Je zde jedna z devíti květnatých luk, které se vloni na veřejných prostranstvích místo trávníku objevily. Výhoda je jednak estetická a pak  také praktická – nemusí se kosit.

 „Vysazujeme jednak letničkovou směs – na jaře, na jeden rok a příští rok se musí vysét znovu.Pak vyséváme druhý typ to jsou trvalé směsi,“ popisuje Karel Škrobánek, vedoucí provozovny zahradnictví, Technické služby Opava

S vyséváním květnatých luk ve městě budou technické služby pokračovat. Luční květy nahradí tradiční zeleň či výsadbu begonií a afrikánů.          
SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 120 Kč/hod.

Detail

KT MK elbons s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 15 000 Kč/měsíc

Detail

AGROZEA, spol. s r. o.- pracoviště: Hlučín kravín - za tratí
Hlučín
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků