Internet v kanalizaci. Netušíte, kudy může vést optický kabel!

  • 16:04,
  • Opava ,

Optický kabel vedený kanalizací – to je možná cesta, jak dosáhnout rozšíření vysokorychlostního internetu celkem jednoduše ke každému domu. Vývojář Michal Najman už na tom pracuje. Pilotní projekt chystá realizovat v části obce Ludgeřovice na Opavsku.

Obec Ludgeřovice na Opavsku bude zřejmě první, která bude mít optický kabel pro přenos internetu vedený v  kanalizaci. Vysokorychlostní internet se tak dostane ke každému domu splaškovým potrubím.

„Pokud je funkční kanalizace, tak nemusíme kvůli položení kabelu kopat. A tím pádem je internet v optice dostupný všemi,“ říká Michal Najman z firmy za200.cz. Nechal si už  patentovat spony a chráničky, které do stoky nainstaluje speciální robot a kabel se do nich upevní.  V testovacím potrubí pak vloni  probíhaly zkoušky, které zkoumaly odolnost při tlakovém čištění stoky. O své zkušenosti se autor patentu přišel podělit občany Ludgeřovic. V části obce s novou výstavbou rodinných domů chce totiž pokládání optického kabelu do kanalizace vyzkoušet.

Na projektu se bude podílet také obec, která chce garantovat použití sítě všem poskytovatelům internetového připojení.

„Jsme testovací obcí. Nabídneme svoji kanalizaci, která je obecní. Zpočátku to bude to o tom, že  potřebujeme někde tuto technologii vyzkoušet,“  podporuje projekt starosta Ludgeřovic Daniel Havlík (ČSSD).

Technologie ukládání optického kabelu do kanalizace byla použita před 20 lety ve Švýcarsku. V Ludgeřovicích by firma chtěla tento systém zavést na testovacím území v lokalitě U Rybníků ještě letos. Po zkušebním provozu by  optická vlákna mohla být do stoky uložena také v dalších částech obce.
Festivalový koncert SHF: Hudební život Univerzity Karlovy

Dnes 18:00 - 4:27
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.09. 4:27
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 21.09. 4:27
Opava, Vaše kancelář nebo pracoviště

CZECHKONŠTRUKTER, s.r.o. - organizační složka
Opava
od 16 280 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

CZECHKONŠTRUKTER, s.r.o. - organizační složka
Opava
od 14 740 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků