Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Internet v kanalizaci. Netušíte, kudy může vést optický kabel!

  • Opava,

Optický kabel vedený kanalizací – to je možná cesta, jak dosáhnout rozšíření vysokorychlostního internetu celkem jednoduše ke každému domu. Vývojář Michal Najman už na tom pracuje. Pilotní projekt chystá realizovat v části obce Ludgeřovice na Opavsku.

Obec Ludgeřovice na Opavsku bude zřejmě první, která bude mít optický kabel pro přenos internetu vedený v  kanalizaci. Vysokorychlostní internet se tak dostane ke každému domu splaškovým potrubím.

„Pokud je funkční kanalizace, tak nemusíme kvůli položení kabelu kopat. A tím pádem je internet v optice dostupný všemi,“ říká Michal Najman z firmy za200.cz. Nechal si už  patentovat spony a chráničky, které do stoky nainstaluje speciální robot a kabel se do nich upevní.  V testovacím potrubí pak vloni  probíhaly zkoušky, které zkoumaly odolnost při tlakovém čištění stoky. O své zkušenosti se autor patentu přišel podělit občany Ludgeřovic. V části obce s novou výstavbou rodinných domů chce totiž pokládání optického kabelu do kanalizace vyzkoušet.

Na projektu se bude podílet také obec, která chce garantovat použití sítě všem poskytovatelům internetového připojení.

„Jsme testovací obcí. Nabídneme svoji kanalizaci, která je obecní. Zpočátku to bude to o tom, že  potřebujeme někde tuto technologii vyzkoušet,“  podporuje projekt starosta Ludgeřovic Daniel Havlík (ČSSD).

Technologie ukládání optického kabelu do kanalizace byla použita před 20 lety ve Švýcarsku. V Ludgeřovicích by firma chtěla tento systém zavést na testovacím území v lokalitě U Rybníků ještě letos. Po zkušebním provozu by  optická vlákna mohla být do stoky uložena také v dalších částech obce.
Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků