Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konečně! Opava se po 12 letech dočkala zprovoznění části obchvatu

  • Opava,

Od dnešní půlnoci mohou začít řidiči jezdit po nově vybudované části obchvatu Opavy. Město si konečně oddechne od hustého provozu. Územní rozhodnutí bylo přitom vydáno před víc jak 10 lety.  Kvůli zastavení stavby dřívějším ministrem dopravy Bártou a potížemi s procesem EIA se ale začalo stavět teprve v r. 2017

Dva a půl roku od poklepání základního kamene trvalo budování 1600 m dlouhé trasy východní části severního obchvatu Opavy za půl miliardy korun. Jde o první zprovozněnou část obchvatu, který má odvést tranzitní dopravu ve směru na Krnov a Bruntál mimo město. Při průjezdu 20 000 vozidel denně to pocítí obyvatelé města jednoznačně.
"Předpokládáme, že se část dopravy dostane na tuto novou stavbu. Pochopitelně se ulehčí opavské části Kateřinky a obecně centru města," kvituje  Martin Dostál, tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 – I/57, které dlouhodobě usiluje o řešení dopravní situace na Opavsku.
Na tento okamžik Opava čekala dlouhých 12 let. Tehdy bylo vydáno územní rozhodnutí. Bývalý ministr dopravy Bárta ale stavbu zastavil. Vybudovala se ale spojovací silnice k začátku obchvatu. Díky tomu, že město pokračovalo ve výkupech pozemků se podařilo stavbu připravit. Realizaci pak ještě zbrzdil proces EIA. Ovšem v roce 2017 se mohlo začít stavět.    Díky příznivým klimatickým podmínkám se podařilo dokončit stavbu dříve, a to o tři měsíce oproti původnímu harmonogramu.
 Původně měla být tato část obchvatu otevřená až v lednu příštího roku. Už v červenci ale mohli řidiči projet po kruhovém objezdu mezi Opavou a Malými Hošticemi. O tři měsíce dříve se teď vyhnou také zácpám v centru města.

„Museli jsme sice  zvládnout velké objemy zemních prací , ale dařilo se nám je realizovat ve vhodném počasí. Díky tomu  stavba běžela plynule a mohli jsme ji dokončit dříve, “ sdělil  za dodavatele stavby Zdeněk Babka, výkonný ředitel M-Silnice

Na zprovozněnou část obchvatu teď mohou najet motoristé mezi Opavou a Malými Hošticemi. Poblíž Sříbrného jezera se napojí na tzv. Prodlouženou Rolnickou ulici. Tady v budoucnu naváže na západní část obchvatu. 

Nyní připravujeme výběrové řízení na zhotovitele stavby, které by mohlo proběhnout v průběhu zimy. Abychom byli schopni v květnu, červnu stavbu zahájit,“ slíbil   ředitel Ředitelství silnic a dálnic  Radek Mátl.
Tato část obchvatu má být dokončená v roce 2023. Aby byl silniční okruh kolem města uzavřený, bude se muset vybudovat  ještě   jižní část obchvatu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy