Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odvahu podpořit sametovou revoluci měli v Opavě nejprve středoškoláci

  • Opava,

17. listopadu roku 1989 pietní pochod pražských studentů u příležitosti Mezinárodního dne studenstva přerostl v protistátní demonstraci. Účastníci tak dali najevo svůj nesouhlas s totalitní diktaturou. Nato ale následoval brutální zásah příslušníků Veřejné bezpečnosti. Jak se tyto události zrcadlily v následujících dnech v Opavě - to připomene disident, signatář Charty 77 a novinář Ivo Mludek.

Opava se připojila k listopadovým událostem roku 1989 nejprve nesměle 20. listopadu, kdy se v centru města sešla hrstka studentů Mendelova gymnázia. Na druhý den se už na náměstí s podporou disidentů směle řečnilo.

„První demonstrace proběhla tady na schodech Slezského divadla, tehdy ještě Zdeňka Nejedlého. Na náměstí se shromáždili především studenti. Neměli jsme žádné ozvučení, tak jsme se museli hodně snažit,a bychom to ukřičeli, vzpomíná jeden z hlavních aktérů té doby disident a novinář Ivo Mludek.

Pak už se opavská veřejnost scházela v centru města každé odpoledne. 21. listopadu bylo v Opavě založeno Občanské fórum. Řady odpůrců socialistického režimu se den ode dne rozšiřovaly. Diskutovalo se na náměstí i ve Slezském divadle.

„Pamatuju si, jak asi druhý den manifestace Pavel Dostál, který tehdy režíroval v Opavě nakonec zakřičel: vezměte s sebou druhý den rodiče!,“ usmívá se Mludek.

V den generální stávky, 27. listopadu, bylo na tehdejším Náměstí 1. máje u radnice údajně 15 nebo podle některých pamětníků až 30 000 lidí.

Ivo Mludek byl výraznou osobností opavských sametových událostí. Svoje novinářské zkušenosti z disentu mohl uplatnit při sepisování prohlášení i petic politikům.

„V tu dobu byla jasná věc, která všechny spojovala: dojít co nejrychleji ke svobodným volbám a změnit politický systém v tehdejší Československé socialistické republice,“ zdůrazňuje myšlenku listopadových událostí roku 1989 Ivo Mludek.

A to se nakonec povedlo. Stejně tak se Ivo Mludek mohl po letech tajné práce v samizdatu pustit do novinařiny zcela legálně. V roce 1990 se stal spoluzakladatelem týdeníku Region, který vycházel nejprve na Opavsku, a následně se rozšířil do celkem 10 regionů. Dnes působí jako nezávislý novinář.Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků