Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do galerie opavských primátorů přibyl další obraz

  • Opava,

Podle tradice má každý opavský primátor zajištěnou svou nesmrtelnost v podobě namalovaného portrétu, který doplní galerii purkmistrů a primátorů. Ta čítá už 19 obrazů. Jako poslední do ní přibyl portrét Radima Křupaly, který vedl slezskou metropoli od roku 2015 do roku 2018.

Sociální demokrat Radim Křupala měl k dispozici pouze tříletý mandát. Ve funkci totiž nahradil Martina Vítečka, který byl zvolený na hnutí ANO, a v křesle primátora seděl předešlý rok, než se rozpadla koalice.
Křupalův portrét teď visí po boku jeho 18 předchůdců, kteří od konce 18. století v Opavě něco znamenali. Autorkou olejomalby je Blanka Valchářová, která také zvěčnila všechny polistopadové primátory:
„Používám staré mistrovské techniky – renesanční a barokní. Nebo i z 19. století. Proto zhotovení portrétu trvá poměrně dlouho,“ říká malířka.
A tak mnohá osobní setkání musely nahradit fotografie. Mimo to se ale autorka i portrétovaný museli zhruba jednou za měsíc vidět. Zatímco originál obrazu zůstane viset v pracovně, kopii si jako památku na své působení v čele města odnesl Radim Křupala domů.
"Setkání to byla příjemná. Měl jsem představu, že to bude trvat dlouhé hodiny, že budu jen strnule sedět. Ale naštěstí jsem jen neseděl, ale také jsme si povídali," usmíval se bývalý primátor Křupala (ČSSD), který vedl město v letech 2015 - 18.
Opava je zřejmě jediným městem v republice, které se může pochlubit malovanými portréty svých významných primátorů a purkmistrů. Prvním vyobrazeným je Johann Josef Schössler, který stál v čele slezské metropole na přelomu 18. a 19.stol. Styl Blanky Valchářové krásně splynul s historickými díly.
„Vidím tady na zdech své předchůdce, kteří v Opavě něco dokázali. A tak bych nechtěl zůstat pozadu. Cítím v této pracovně velkou zodpovědnost,“svěřil se současný primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Galerie purkmistrů a primátorů zobrazuje demokraticky zvolené představitele města do roku 1948 a pak od r. 1990. Komunističtí předsedové národního výboru jsou zmíněni pouze na jmenném seznamu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy