Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští zdravotníci vyjeli poprvé pro odběry do terénu před měsícem. Už tehdy brali v potaz riziko nákazy koronavirem

  • Opava,

Zdravotníci z infekčního oddělení Slezské nemocnice teď vyjíždějí pro odběry vzorků kvůli podezření na onemocnění COVID – 19 přímo za pacienty. Byli nejspíš první v republice, kteří výtěr krku provedli přímo v terénu. A to dávno předtím, než takovéto opatření nařídil stát.

„Máme tady nachystaný box na výjezd, který obsahuje overal s kapucí. Máme tady desinfekci, nezbytný respirátor, brýle, rukavice několika velikostí a samozřejmě materiál na samotný odběr,“ popisuje zdravotní sestra Hana Weyersová obsah věcí nezbytných pro výjezd k pacientovi, u kterého hrozí podezření na nákazu koronavirem. Před několika dny takovéto opatření zavedl stát. Zdravotníci z opavského infekčního oddělení ale byli zřejmě vůbec první v republice, kteří se už před měsícem kvůli výtěru krku za pacientem domů vypravili. Vzorek byl negativní.
„Byla to holčička, která se vrátila z Číny. Po týdnu dostala chřipku. A tak jsem raději vyjeli pro odběry přímo do rodiny. Myslím, že to byl velmi významný krok omezení případného šíření nákazy,“ vysvětluje primář infekčního oddělení Petr Kümpel důvody, proč odběry uskutečnili zdravotníci mimo nemocnici.
Speciální místa pro odběr jsou vyčleněna i v ambulanci infekčního oddělení i na lůžkovém oddělení tak, aby byla dostatečně separovaná od míst, kde se pohybují ostatní pacienti. Zdravotníci používají jednorázové ochranné pomůcky. Zatím si s nimi vystačí.
"Situace není zcela optimální. Ale je totožná v celé ČR. Zatím to zvládáme. Nedokážeme predikovat, jak dlouho. Zatím máme nějakou minimální zásobu," sdělil ředitel Slezské nemocnice v Opavě Karel Siebert.
Slezská nemocnice má po ostravské fakultní nemocnici druhé největší infekční odd. v kraji. K dispozici je tady 50 lůžek.
V současné době je většina z nich obsazena pacienty s virovými průjmy, záněty mozkových blan i opary. V případě potřeby ale pro ně budou vyčleněna místa na ostatních nemocničních odděleních tak, aby speciální izolační boxy i podtlakový pokoj, který zabrání šíření viru, sloužily pacientům s korovirovou nákazou..
Tady by pak v případě potřeby mohli být hospitalizováni ve speciálních izolačních boxech nebo v podtlakovém pokoji, který zabrání šíření viru, pacienti s koronavirovou nákazou..

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků