Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet dárců krve v Opavě poklesl o polovinu, pomáhají i studenti Mendelova gymnázia

  • Opava,

Studenti Mendelova gymnázia v Opavě přišli darovat krev. Chtěli tak pomoci doplnit zásoby transfúzní stanici Slezské nemocnice, která se v době koronavirové pandemie potýká s nedostatkem této vzácné tekutiny. Počet dárců poklesl o polovinu

Studenti Mendelova gymnázia chodí krev darovat pravidelně. Jejich dlouho dopředu plánovaný termín nezastavila ani koronavirová krize.

„Jsem tady poprvé, myslím, že nyní je ta správná doba jít darovat krev,“ řekl nám jeden čerstvě plnoletý prvodárce.

Mnozí studenti přišli pomoci také díky instruktážnímu filmu, který se spolužáky vyrobil Michal Kretek. Ten popisuje, jak samotný odběr probíhá a co obnáší: „Není to nic náročného. Vezmou vám nejdříve ampulku krve pro testy. Potom asi deset minut ležíte nebo sedíte a odebírají vám krev. Není to nic náročného, dá se to zvládnout."

Přestože nemocnice omezila operativu a řeší jen neodkladné případy, krev jí chybí. V souvislosti s koronavirovou epidemií totiž ubyla asi polovina dárců. Nyní nejvíce potřebují skupiny 0-  a A-. Dárci by se ale měli nejdříve telefonicky ohlásit. „Budeme si tak moci lépe regulovat i příjem jednotlivých krevních skupin. A také si budeme moci dárce načasovat tak, že projde hladce celým tím systémem, bez rizika infekce nebo nákazy,“ vysvětluje Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního odd., Slezská nemocnice.

Lidé, kteří přicházejí darovat krev, musí být stoprocentně zdraví a také nemohou být v karanténě kvůli koronavirové infekci.   

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků