Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirová krize zkouší podnikatele

  • Opava,

Provozovatelé restaurací, fit center, kadeřnictví či některých obchodů jako první pocítili dopady koronavirové krize. Vládní opatření je do odvolání uzavřelo. Omezit provoz či zavřít úplně musely i některé podniky

Kolika podniků a živnostníků na Opavsku se krize týká si nikdo netroufá odhadnout. Ztráty jako první začali sčítat podnikatelé ve službách a obchodu.

Nejvíce trpí podniky a živnostníci z těch oborů, kteří museli zavřít své obory z důvodu nařízení vlády, konstatoval Lukáš Pavelek z opavské Hospodářské komory.

Kromě potravin a drogerií zavřely všechny obchody. Lidé se teď na čas budou muset vzdát i posezení u piva či kávy. Většina restaurací zůstala zavřené. Některé si zachovaly rozvoz jídla či výdej přes okno.

Do útlumu jde automobilový průmysl i firmy, které s automobilkami spolupracují. Některé podniky musely omezit výrobu také kvůli chybějícímu materiálu, který dováží ze zahraničí.

„Jsou to samozřejmě i další podniky, kterým zaměstnanci ubývají tím, že jsou v karanténách či nemocní. Anebo jim ubývají objednávky,“ dodává Pavelek.

 Některé firmy se přeorientovaly třeba na výrobu roušek, ochranných štítů nebo desinfekčních prostředků, které na trhu zoufale chybí.

Přesto se zřejmě po dobách loňské minimální míry nezaměstnanosti budou lidé do evidence úřadu práce nyní hojně vracet.

 „Úřad práce eviduje v rámci celé republiky, i v rámci regionu Opavska, zvýšený zájem zaměstnanců i OSVČ o informace k možné evidenci,“ potvrdila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Pomoc pro podniky i živnostníky připravuje vláda. Přesto odborníci odhadují, že počet nezaměstnaných se v evidenci úřadu práce zvýší. A to až 3x. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků