Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Předškoláci se učí vařit i pracovat v dílně

  • Opava,

Krájení, strouhání, míchání nebo řezání, broušení či zatloukání hřebíků - to jsou oblíbené činnosti dětí z opavské Mateřské školy Sedmikrásky. Tito předškoláci mají rádi praktické hraní, a tak se učí vařit i pracovat v dílně. Školku jsme s kamerou navštívili ještě před vypuknutím koronavirové krize.

Přestože stovka dětí z mateřské školy Sedmikrásky má k dispozici hned několik prostorných heren se spoustou hraček, čas nejraději tráví v suterénu, kde se nachází malá dílna i kuchyň. Kluci a holky mají možnost vyzkoušet si to, co dělají dospělí.

"Doma se nejspíš každý k práci nedostane. Rodiče většinou mají tendence k některým činnostem nepustit, protože se bojí. Takže určitě je to pro ně zajímavá zkušenost,“ vysvětluje zájem dětí učitelka Dana Černá.

V dílně mají k dispozici malé pracovní stoly i opravdové nářadí, jen uzpůsobené pro dětskou ručku. Děti mohou používat i vrtačku – jen o něco menší, než je ta opravdová. Pracují tady pod dohledem učitelky.
Rušno je i ve vedlejší kuchyňce, kde se pustili do přípravy obložených chlebů. Nejdříve si malí kuchaři nakrájeli zeleninu, připravili všechny ingredience a pak kousky bagety nazdobili tak, že připomínaly malé lodičky. Pracují s nadšením. A ještě raději ochutnávají.

"Vybíráme pro děti jednoduché recepty, které i v určitém časovém úseku zvládnou. Aby to pro ně bylo jednoduché a nemuseli se s tím moc trápit,“ popisuje učitelka Marcela Černohorská.

Společně takto děti připravovaly třeba cukroví, jablečný štrúdl nebo bramborové placky.
Přestože děti kolem sebe mají spoustu hraček i technologických vymožeností, rády se věnují praktickým věcem. To by měli vzít v potaz i rodiče.

„Myslím, že by se neměli bát půjčit dětem opravdové nářadí, opravdový nůž. Děti vědí, jak s tím zacházet. Stačí na to jen dohlédnout," doporučuje ředitelka Eva Matušková.

A nejen to: umět si něco uvařit nebo opravit se těmto malým capartům bude v budoucnu jistě hodit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků