Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krizový štáb = nekonečná směna

  • Opava,

Už čtyřicet dní se setkávají členové krizového štábu opavského magistrátu, aby zajistili roznášení roušek, zajišťování nákupů, rozvážení ochranných pomůcek, desinfekci veřejných prostor nebo distribuci letáků. Organizují boj s koronavirem z týlu. A mnozí pomáhají dobrovolně.

Patnáctka členů opavského krizového štábu začíná každý den poradou. Mapují kde chybí ochranné prostředky, komu je třeba pomoci a také sledují nová vládní nařízení, které je třeba uvést do praxe.

„Krizový štáb se pravidelně schází. Říkáme nejdříve, co je nového, co je potřeba pro každý den připravit,“ popisuje primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Někteří se hned po ranní poradě pustili do rozdělování ochranných pomůcek pro jednotlivé obce opavského regionu. Obleky, brýle, roušky a rukavice poslal kraj. Mnohé sem ale dopraví sami dobrovolníci, kteří je vyrobili. K záchranářům poputují i tyto štíty zhotovené na 3D tiskárně. Přinesl je Jan Jeřábek. Tiskne je spolu se svými kolegy i opavské firmy Internet Billboard. Byli nejspíš jedni z prvních v kraji, kteří se do toho pustili.

Největší poptávka je ale stále po rouškách. Těch látkových, ušitých dobrovolníky, už krizový štáb rozdal starším občanům na 21 000. I spolu s informačními letáky.

„Senioři si mohou o roušky požádat na e-mailové adrese nebo na krizové lince. My je zabalíme a sami je distribujeme,“ říká koordinátorka Klára Štěpánková.

Na dvou krizových linkách se mohou lidé ptát na vše, co souvisí s koronavirovou pandemií a nebo také požádat o pomoc. V provozu jsou každý den.

„Nejčastěji sem volají starší občané, kteří si potřebují zajistit textilní roušku nebo oběd či dovoz léků,“ říká operátoka linky Karolína Bořucká.

Donášku potravinového balíčku nebo oběda nabízí magistrát seniorům, hendikepovaným a také nemocným či lidem v karanténě.

Náročná práce krizového štávbu trvá od brzkého rána do pozdního odpoledne. A zatím není jasné, kdy tato nekonečná směna skončí.

My zatím jedeme na adrenalinu. Jedeme nějaký pátý šestý týden v kuse. Zatím ten adrenalin tady funguje, takže nemáme čas se z toho hroutit. Ta práce je náročná. Hlavně v tom, že nevíme, jak dlouho to bude trvat a co bude,“ shrnuje mluvčí krizového štábu Roman Konečný.

Opodál stojící Martina věntosová, které je vedoucí skupiny, ale volá: „Podívejte se tady na tu nástěnku. Všechny ty děkovné dopisy jsou naše inspirace. Ty nám dovávají spoustu pozitivní energie!“

Práce krizový štábu, kde pomáhají i dobrovolníci, skončí až s odvoláním nouzového stavu.Kontakty:

krizová linka tel. 553 756 621, 553 756 102 
e-mail: koronavirus@opava-city.czkrize@opava-city.cz


distribuce roušek tel. 553 756 621

e-mail: rousky@opava-city.cz


potravinové balíčky tel. 773 088 948

rozvoz obědů tel. 771 205 150

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků