Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Reakce na útok ve FNO i častá napadení zdravotníků. Ve Slezské nemocnici Opava vznikla pobočka strážníků

  • Opava,

Ve Slezské nemocnici v Opavě se ve středu 20. května otevřelo nové kontaktní místo městské policie. Strážníci přímo v nemocnici by měli zvýšit bezpečnost pacientů i zaměstnanců nemocnice. Podle ředitele se totiž zdravotníci často setkávají s verbálními útoky agresivních nebo opilých lidí.

Časté verbální útoky opilců nebo agresivních lidí na zdravotníky a také smutná prosincová událost v poliklinice FNO v Porubě - to jsou impulsy, které ředitele Slezské nemocnice Opava vedly k nápadu zřídit kontaktní místo Městské policie Opava přímo v areálu, tedy co nejblíže zdravotníkům i pacientům.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice Opava: „Po bezprecedentním útoku k němuž došlo minulý rok ve fakultní nemocnici v Ostravě se všichni zabývají otázkou, jak zvýšit bezpečnost měkkých cílů. Napadlo mne, že přítomnost strážníků v nemocnici může být prvním významným krokem na cestě ke zvýšení bezpečnosti. Často se stává, že naši zdravotníci čelí verbálním útokům agresivních či opilých jedinců a právě rychlý zásah strážníků sníží riziko případné eskalace útoku."

Ředitel svůj nápad navrhl primátorovi města v lednu letošního roku a setkal se s pochopením.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Areál nemocnice je místem, kde se denně pohybuje několik tisíc lidí. Vzhledem k podzimnímu útoku v ostravské nemocnici nebo nynější koronavirové pandemii je vhodné, aby městští strážníci byli pacientům, zdravotníkům zaměstnancům i návštěvám nemocnice k dispozici. Využili jsme proto nabídky ředitele nemocnice a za poměrně krátkou dobu ve spolupráci s městskou policií jsme zde služebnu zřídili.“

Strážníci budou v areálu každý den, podle jejich ředitele ale nepravidelně. Na rozdíl od služebny totiž kontaktní místo funguje v jiném režimu.

Jiří Klein, ředitel MP Opava: "Chci poděkovat nemocnici za vytvoření důstojného zázemí pro kolegy. Kromě zvyšování bezpečnosti budou řešit například také plynulost dopravy v areálu nemocnice.“

Kontaktní místo strážníků lidé najdou v pavilonu W, tedy v samotném srdci areálu nemocnice. Strážníci budou nemocnici střežit i skrz kamerový systém. Některá oddělení a ambulance mají navíc také bezpečnostní tlačítka. Nápad ocenilo i vedení Moravskoslezského kraje.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Jde o mimořádný nápad a líbí se nám, jak rychle a finančně nenákladně ho město Opava ve spolupráci s nemocnicí realizovalo. Slezská nemocnice je jediným zdravotnickým zařízením v našem kraji a jedním z mála zdravotnických zařízení ve střední Evropě, kde mají strážníci své zázemí. Tento projekt může být inspirací pro ostatní.“
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy