Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Müllerův dům prozradí své tajemství a ukáže i starou hradební zeď

  • Opava,

Bohatou historii Müllerova domu, který byl kdysi součástí Opavského hradu, přibližuje výstava instalovaná přímo v tomto objektu. Zatím je tento historický objekt využívaný převážně k pořádání výstav a přednášek. V budoucnu tady ale vznikne moderně pojatá archeologická expozice.

Dům dostal své jméno po právníku Müllerovi, který zde se svou rodinou bydlel na přelomu 19. - 20. století. Jeho historie je ale mnohem starší a sahá až do století 13. V té době stál na tomto místě Opavský hrad a dům byl jeho součástí. Dokládá do pozůstatek zachovalé zdi v suterénu. Původně na tomto místě totiž stála kuchyň přemyslovského hradu nebo také sýpka. Od poloviny minulého století zde sídlilo Slezské zemské muzeum.

Rekonstrukce tohoto historického objektu byla žní pro archeology. Během podrobného tříletého výzkumu se jim podařilo nashromáždit deseti tisíce archeologických nálezů - užitkové keramiky, kostí, kachlí i hraček. Některé z nich si budou moci návštěvníci přímo tady, v Mullerově domě, prohlédnout.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum:  "V suterénu této budovy bude nejspíš během tohoto roku otevřena nová archeologická expozice."

Už nyní mohou návštěvníci vidět nejstarší dochovaný barokní krov v Opavě, který je datovaný do roku 1726.

Výstava připomíná na několika banerech historii Müllerova domu i jeho proměnu v čase. Ačkoliv této budově byl rekonstrukcí navrácený historický ráz, s výstavní muzejní budovou jej spojuje moderní asi deseti metrový tunel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy