Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skanzen v Malých Hošticích připomíná staré časy

  • Opava,

V opavské městské části Malé Hoštice před šesti lety opravili nejstarším dům na návsi a vybudovali tady malý skanzen. Mnohé z exponátů sem věnovali sami obyvatelé obce.

V Malých Hošticích na návsi najdete malebný domek. Tento objekt ještě před několika lety chátral. Obec jej ale vykoupila a opravila. Od r. 2014 tady uvnitř najdete zařízenou domácnost chalupnické rodiny, která tady kdysi žila.

Miroslava Konečná (BEZPP), zakladatelka skanzenu, starostka Malých Hoštic: „Tady v té největší místnosti byla ložnice, kde byly dvě velké skříně a postele pro rodiče Tady v té menší místnosti spalo 5 dětí a pouze dvě postele tady byla umístěné. Tady v té menší místnosti byla kuchyň.“

Ačkoliv se život rodiny odehrával právě tady, v kuchyni s kamny, je to nejmenší místnost v domě, jehož podstatnou část zabíraly chlévy s domácími zvířaty. Na půdě se našla fotografie posledního majitele a obyvatele domku a také mnohé předměty. Třeba tento dřevěný houpací koník. Většinu exponátů ale přinesli sami občané Malých Hoštic.

Miroslava Konečná (BEZPP), zakladatelka skanzenu, starostka Malých Hoštic: „Dodneška tady tu sbírku doplňují o nějaké maličkosti a tím skanzen dostává nějakou novou fazónu.“

V podkroví narazíte na výstavu nejrůznějšího nářadí, které používali řemeslníci, kteří měli v obci své dílny. Je zde třeba zemědělské nářadí, ševcovské náčiní i potřeby včelaře či mlékaře. Ve skleněných vitrínách jsou pak exponáty, které představují pravěkou historii obce, např. kosterní pozůstatky či keramika z přechodu doby kamenné a bronzové nalezené při výstavbě kanalizace v obci.

Před domem vás omámí vůně bylinkové zahrádky a také majestátní moruše, která už dvě století, rok co rok, v létě plodí výtečné sladkokyselé plody. Přijďte se nadechnout starých časů vždy v neděli odpoledne


SKANZEN V MALÝCH HOŠTICÍCH                                                                                                                                                                otevírací doba:  neděle 14,00 - 18,00 hod.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy