Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čistá voda a krásná příroda – přednosti koupání v zatopeném lomu

  • Opava,

Stříbrné jezero, nebo lidově také Sádrák – pro většinu Opavanů oblíbená lokalita. Za osvěžením k zatopenému sádrovcovému lomu v létě jezdí milovníci přírodního koupání z široka daleka. V rámci chystané rekultivace se mohou těšit na komfortnější rekreační podmínky.

Opava byla v minulosti jediným místem, kde se na území Rakouska – Uherska těžil sádrovec, který se používá i dnes jako hnojivo, nebo se přidává do malty.

Ivana Maloušková, vedoucí expozice Cesta města, Opavská kulturní organizace:
Původní těžba probíhala od poloviny 19. stol. Na území dnešního parku – Městských sadů. Poté se přesunula na druhou stranu řeky.“

Protože hlubinná těžba byla problematická kvůli prosakujícím podzemním vodám, začalo se těžit povrchově. Nicméně i sem se začala tlačit voda. A výsledkem toho je 6 hektarové Stříbrné jezero, nedaleko opavské městské části Kateřinky. Mezi místními dodnes kolují legendy o zatopeném bagru i dělnících na dně jezera. Nic takového se ale nepotvrdilo. Zaplavení bylo pozvolné a trvalo asi měsíc. V parném létě sem už po 5 desetiletí míří stovky lidí, aby se zchladily.

návštěvníci Stříbrného jezera:
"Na koupališti je to hlava na hlavě. Tady si opravdu zaplavete."
"Mně se tady líbí, protože je to prostě příroda."

V budoucnu se toto rekreační místo promění. Na jaře už začala revitalizace, v rámci které se zlepší dostupnost. Vybuduje se podchod pod přilehlou silnicí a také lávka přes řeku Opavu, která cestu ke Stříbrnému jezeru Opavanům zkrátí. Větší komfort pak návštěvníkům slibuje úprava vstupu do vody na jižní pláži, nové toalety i převlékárny.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy:
Do té zadní části, kde jsou lesy, stromy zasahovat nebudeme. Zůstane tady stále krásné přírodní území.“

Svůj název zatopený lom dostal zřejmě podle legenárního Stříbrného jezera známého z knih Karla Maye. Nebo také podle hladiny plné stříbřitých odlesků.

TĚŽBA SÁDROVCE V OPAVĚ

1848 zahájení těžby

1956 zahájení povrchové těžby (Stříbrné jezero)

1964 zatopení lomu

1970 dokončena rekultivace územíNahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy